Tayland Başbakanı’na siyaset yasağı

Tayland Anayasa Mahkemesi, geçen yılki seçimde usülsuzlük yapıldığı gerekçesiyle koalisyon hükümetini oluşturan üç partiyi feshetti. Başbakanı Somchai, mahkemenin partisini kapatma ve kendisine siyaset yasağı getirme kararını kabul ettiğini açıkladı.

Haberler 20.12.2008 - 16:43

Tayland Başbakanı’na siyaset yasağı

Muhaliflerin günlerdir hükümetin istifa etmesi için eylem yaptığı Tayland’da, Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar merakla bekleniyordu. Yoğun güvenlik önlemleri altında kararını açıklayan mahkeme, Aralık 2007’deki seçimde usulsüzlük yapıldığını tespit etti.

Koalisyon hükümetini oluşturan altı partiden üçünü fesheden mahkeme, aralarında Başbakan Somchai Wongsawat’ın bulunduğu onlarca kişiye de siyaset yasağı getirdi. Başbakan Somchai, mahkemenin partisini kapatma ve kendisine beş yıl boyunca siyaset yasağı getirme kararını kabul ettiğini açıkladı. Göstericiler ise Bangkok Uluslararası Havaalanı’nı Çarşamba sabahından itibaren terkedeceklerini açıkladı.

Gösteriler ve şiddet olayları yüzünden bir haftadır Bangkok’un 700 km kuzeyindeki Chiang Mai’ye “sığınan” Wongsawat, Anayasa Mahkemesi’nin seçim yolsuzluğu nedeniyle parti kapatma cezası vermesinden sonraki ilk açıklamasında, mahkeme kararını kabul ettiğini bildirdi.

“Görevim sona erdi” diyen 61 yaşındaki başbakan, “Bundan böyle sade vatandaşım” dedi. Başbakan, “Fakat böyle bir karar beklemiyordum. Ben, kendim için değil, millet için elimden geleni yapmaya çalıştım” diye konuştu.

Başbakan somchai Wongsawat Başbakan somchai Wongsawat


Koalisyonun büyük ortağı, Halkın Gücü Partisi, siyaset yasağı getirilmeyen kişilerin hemen yeni bir parti kuracağını ve ülkede 8 Aralık’ta yeniden sandık başına gidileceğini duyurdu.

Tayland’da muhalifler, yolsuzlukla suçlanan eski Başbakan Thaksin Shinawatra’nın kuklası olmakla eleştirdikleri hükümeti istifaya zorlamak için bir haftadır iki havalalanı ve hükümet binasını işgal altında tutuyor.

Göstericilerin işgal altında tuttuğu Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’nın ise kargo uçuşlarına açıldığı bildiriliyor.


Sayfa Yükleniyor...