Tayland'da Asya zirvesi iptal edildi

Tayland'ın Pattaya kentinde protesto gösterileri nedeniyle Asya zirvesi iptal edildi ve kentte olağanüstü hal ilan edildi. Zirveye katılan liderler tahliye edildi.

11.04.2009 - 11:36

Tayland'da Asya zirvesi iptal edildi

Pattaya’da dün başlayan ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne (ASEAN) üye ülkelerle Japonya, Çin ve Güney Kore'nin katıldığı Asya zirvesi, hükümet karşıtı protestocunun zirvenin yapıldığı binaya girmesi nedeniyle iptal edldi.


Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, televizyondan yayımlanan konuşmasında, "hükümetin Tayland'dan ayrılacak liderlerle ilgilenmesi gerektiğini" belirtti.

Abhisit, "bu son derece ciddi durum karşısında hükümetin Pattaya ve Çonburi eyaletinde olağanüstü hal ilan etme kararı aldığını" söyledi.

Tayland Güvenlik Bakanı, zirvenin iptalinden sonra Pattaya’da bulunan liderlerin helikopterlerle tahliye edildiğini açıkladı. Bakan en az dokuz liderin yakınlarda bulunan bir askeri hava alanına götürüldüğünü de sözlerine ekledi.

BAN Kİ-MUN'DAN AÇIKLAMA
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Tayland'daki Asya zirvesinin ertelenmesinden derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Ban Ki-mun yaptığı açıklamada, Tayland hükümetinin bu zor kararı almasına neden olan şartları anlayabildiğini ifade etti.

Genel Sekreter, Tayland'da bir an önce normale dönülmesini ve görüş ayrılıklarının diyalog ve barışçı yollarla giderilmesini beklediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...