Tayland'da başbakanın güvenoyu zaferi

Tayland'da hükümet karşıtı gösterilerin hedefindeki Başbakan Yingluck Şinavatra hükümeti, Temsilciler Meclisi'ndeki güven oylamasından zaferle çıktı.

28.11.2013 - 12:37

Tayland'da başbakanın güvenoyu zaferi

Ülkede Şinavatra hükümetinin yönetimden gitmesi amacıyla başlayan ve beşinci gününe giren gösteriler devam ederken, muhalefetteki Demokrat Parti güven oylaması yapılmasını istedi.

Şinavatra hükümetinin güçlü olduğu mecliste, hükümet yapılan oylamayla 134 oya karşılık 297 oyla güven tazeledi.

Meclisteki oylamadan önce gazetecilere açıklamada bulunan Yingluck Şinavatra, ülkede barışın sağlanması için protestoculara çağrıda bulunarak, ''Yalvarıyorum çünkü bu süreç daha iyi bir durum getirmeyecek'' dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise, gösterilerden endişe duyduğunu belirterek, taraflara itidal çağrısında bulundu.

Tayland'da Başbakan Yingluck Şinavatra'yı iktidardan uzaklaştırmak isteyen yönetim karşıtlarının, başkent Bangkok'ta düzenlediği gösteriler devam ediyor.

Ülkede yaşanan olaylar genel anlamda, Taylandlı elit ve eğitimli orta sınıfın, kırsal kesimde güçlü olan ve kız kardeşinin liderliğindeki hükümeti yönetmekle suçlanan Thaksin Şinavatra'nın destekçileri arasındaki güç mücadelesi olarak görülüyor.

Göstericiler, 2006 yılında yolsuzluk ve anayasal monarşiye saygısızlık iddiaları üzerine askeri darbeyle devrilen eski Başbakan Thaksin Şinavatra'nın, kız kardeşi Yingluck Şinavatra'nın hükümetini kontrol ettiği iddiaları ayrıca Thaksin Şinavatra'nın affını kapsayacak şekilde genişletilebilecek, hükümetin desteklediği af kanunu tasarısı üzerine sokaklara dökülmeye başlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...