Tayland'da devlet binalarını işgal

Tayland'da hükümetin istifası talebiyle düzenlenen eylemler sürerken, protestocular bazı devlet binalarını hedef alarak işgal etti.

Anadolu Ajansı 16.01.2014 - 11:40

Tayland'da devlet binalarını işgal

Ülkede 2 Şubat'ta yapılması planlanan erken genel seçim öncesinde gerginlik artarken, başkent Bangkok'ta devam eden gösterilerde muhalefetin lideri Suthep Thaugsuban, protestoculara henüz işgal edilmeyen az sayıdaki hükümet binalarından olan Gelir İdaresi'ne yürümelerini istedi.

Protestoların bu haftaki bölümünün daha çok barışçıl amaçlı olduğu açıklansa da zaman zaman şiddet olaylarının yaşandığı belirtildi.

Ülkede protestoların başlamasından bu yana 8 kişi hayatını kaybetmiş, 450 kişi yaralanmıştı.

Yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın çıkarlarına hizmet ettiğini ileri sürerek, Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını istiyor.

Yinglak, siyasi krize son verebilmek amacıyla parlamentonun alt kanadını feshetme kararı almış ve 2 Şubat'ta erken seçime gidileceğini açıklamıştı.

Seçimi yine Yinglak'ın kazanmasından endişe eden muhalefet partileri, başbakanın istifa etmesini ve seçimlere kadar bir halk konseyi kurulmasını talep ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...