Tayland'da gösteriler sürüyor

Tayland'da, hükümet karşıtı protesto gösterileri sürüyor. Gösterilerde bir kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Anadolu Ajansı 13.04.2009 - 11:37

Tayland'da gösteriler sürüyor

Tayland'da Başbakan Abhisit Vejjajiva'nın olağanüstü hal ilan etmesi, devrik Başbakan Thaksin Şinavatra'nın çıkan olayları devrim olarak nitelendirmesinin ardından tırmanan gerilim, bu sabah şiddet olaylarına yol açtı.

Protestolarda bugün ilk kez bir kişi hayatını kaybetti. İki göstericinin de yaralandığı bildirildi.

Başkent Bangkok'ta, olağanüstü hal ilanına meydan okuyarak sokaklara çıkan hükümet karşıtı protestocular ile ordu arasında çatışma çıktı.

Askerler taş ve molotof kokteyli fırlatan göstericilere cop ve havaya ateş açarak karşılık verdi.

Olaylarda en az 70 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Askerler, hükümet karşıtı protesto eylemi yapan göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Başkent Bangkok'un merkezinde bir ana kavşakta göstericilerin bir otobüsü yaktığı, bunun üzerine askerlerin göstericilere basınçlı suyla müdahale ettiği belirtildi.

Bölgedeki kaynaklar, göstericilerin askerlere 5-6 molotofkokteyli attığını, askerlerin de bunun üzerine göstericilere karşı harekete geçtiğini kaydetti.

Tayland'da Cuma günü başlayan ve Asya ülkelerinin katıldığı önemli zirvenin protestolar yüzünden iptali ardından olağanüstü hal ilan edilmişti.

Olağanüstü hal uygulaması başkent Bangkok ve çevresinde geçerli.

Konuya ilişkin açıklama yüzlerce protestocunun İçişleri Bakanlığı'nı bastığı sırada geldi.

Tayland başbakanı zirvenin iptaline neden olanlar hakkında hukuki işlem yapılacağını söyledi.

Tayland, erken seçim talep eden muhalefet mensubu göstericilerin eylemleri nedeniyle bir süredir kargaşa içinde.

Protestocular askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan ve şu anda da sürgünde olan eski başbakan Taksin Şinavawatra'nın göreve iadesini talep ediyor.

Göstericiler, Başbakan Abhisit Vejjajiva'nın ordu tarafından kurgulanan bir düzenle iktidara geldiğini, Vejjajiva'nın başbakanlık makamında yasa dışı olarak bulunduğunu ve yetkisinin bulunmadığını ileri sürüyor.

Göstericiler Abhisit hükümetini ordunun kuklası olarak nitelendiriyor ve Abhisit'in seçilmesinin de hukuka aykırı olduğunu savunuyor.

Geçen Aralık ayında Taksin karşıtı göstericilerin havaalanlarında bir hafta süren eylemi sonrası, hükümetteki Taksin yandaşları görevden alınmış; ardından İngiltere doğumlu Abhisit iktidara getirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...