Tayland'da Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını talep eden eylemciler Başbakanlık binası ve diğer resmi kurumlara girmeye çalıştı. Tayland polisinin gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su kullandığı olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti.

Televizyondan halka seslenen Başbakan Yinglak Şinavatra ise, ülkenin son yıllarda karşı karşıya kaldığı en büyük siyasi krizine barışçıl çözüm bulabilmek amacıyla görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Başbakan Yinglak Şinavatra, göstericilerin istifa talebini ise geri çekirdi.

Yaklaşık 12 dakika süren konuşmasında, göstericilerin lideri Suthep Tagsuban'ın yeni başbakanı seçmek üzere halk konseyi kurulması talebine de değinen Yinglak, "Böyle bir konseyin nasıl kurulacağını bilmiyorum. Anayasada böyle bir şey yok. Eğer barışı sağlamak için yapılacak bir şey varsa ben, elimden geleni yapmaya hazırım. Halkımı mutlu etmek için her şeyi yaparım. Ancak başbakan olarak anayasaya uygun davranmak zorundayım. Hükümet, iktidarı elinde tutmak zorunda değil. Tek isteğimiz barış" dedi.

Pazar akşamı Yinglak ile görüşen Suthep, başbakana iki gün içinde istifa etmesi çağrısında bulunmuştu. Başbakanın istifa etmesinin ya da seçimlerin sorunun çözümü için yeterli olmayacağına işaret eden Suthep, yeni başbakanı seçmek için, üyeleri seçimle belirlenmemiş bir halk konseyi kurulması gerektiğini de savunmuştu.

Suthep, "Bu başbakanla son görüşmemdi. Bundan sonra herhangi bir görüşme ya da uzlaşma olmayacak" ifadesini kullanmıştı.