Tayland'da seçim bir yıl daha ertelendi

Tayland'da cunta yönetimi, Mayıs 2014 darbesinden bu yana sürekli ertelenen seçimlerin büyük bir olasılıkla bu yıl da yapılmayacağını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.01.2017 - 16:56

Tayland'da seçim bir yıl daha ertelendi

Tayland Ulusal Yasama Meclisi üyesi Somjet Boonthanom, gazetecilere yaptığı açıklamada, askeri yönetimin bu yıl yapılması planlanan seçimleri ertelediğini belirtti.

Boonthanom, gerekli mevzuatın hazırlanması için 15 aya ihtiyaç duyduklarını, seçimlerin de bu nedenle ertelendiğini ifade ederek "Seçimler muhtemelen 2018 yılının mayıs ya da haziran ayında gerçekleşecek" dedi.

Tayland'da anayasa 22 Mayıs 2014'te yapılan askeri darbe sonrası askıya alınmış, cunta yönetiminin lideri ve Başbakan Prayut Çan-oça, genel seçimlerin 2015 sonunda yapılacağı sözünü vermişti.

Darbe yönetiminin taslak anayasayı referanduma götürme kararı, 2015'te yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesine neden olmuştu.

Tayland'da 70 yıldır tahtta bulunan Kral Bhumibol Adulyadej, 13 Ekim'de akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Yerine 64 yaşındaki oğlu Bhumibol Adulyadej geçti.

Sayfa Yükleniyor...