NTV

Tayvan siyasetinde yeni dönem

Anadolu Ajansı

Dünya

Tayvan’da seçimleri kazanan Demokratik İlerleyiş Partisi lideri Tsai Ing-wen görevine resmen başladı.

Ocak ayında yapılan genel seçimlerden zaferle ayrılan Demokratik İlerleyiş Partisi (DPP) lideri Tsai Ing-wen, yemin ederek görevine başladı.

59 yaşındaki Tsai Ing-wen’in törende yaptığı konuşmada Çin’e karşı ılımlı mesajlar vermesi dikkat çekti.

Tsai Ing-wen, ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak tarihe geçti.

2008'den bu yana iktidarda olan milliyetçi Kuomin Tang (KMT) Pekin ile yakınlaşarak Tayvan ekonomisini bu ülkeye bağımlı hale getirdiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Tsai Ing-wen, 16 Ocak'ta yapılan genel seçimlerde oyların yarıdan fazlasını alarak başkan seçilmiş, partisi DPP ise parlamentoda tek başına iktidar olacak sandalye sayısına ulaşmıştı.

Tayvan'da KMT lideri Ma Ing-jeou, 2008 yılından bu yana başkanlık görevini yürütüyordu. Bölgedeki anayasa gereği dört yılda bir yıl yapılan genel seçimlerde bir lider en fazla iki dönem başkanlık yapabiliyor.

Çin ana kesiminde 1949'da Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çiang Kay-şek liderliğindeki KMT taraftarları arasındaki iç savaşta, Çiang ve destekçilerinin Tayvan'a kaçmasıyla tarafların ilişkisi kesilmişti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Tayvan lideri Ma Ying-jeou'nun 7 Kasım 2015'te Singapur'daki görüşmesi, 66 yıl sonra bu düzeydeki ilk temas olarak tarihe geçmişti.

ETİKETLER