İlişkili Haberler

ABD, Çin yönetiminin itirazına rağmen Tayvan'a iki firkateyn ile savunma silahları satılacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Washington yönetiminin Tayvan'a yapılacak 1.83 milyar dolarlık silah satışıyla ilgili olarak Kongre'yi bilgilendirdiği belirtildi.

ABD, Tayvan'a Perry sınıfı iki firkateyn ile amfibik harekat araçları, tank ve uçaksavar bataryası satmayı planlıyor. Silah satışının Kongre tarafından onaylanması bekleniyor.

ABD'Lİ YETKİLİ İLE GÖRÜŞME

Tayvan ile ilişkileri son dönemlerde yumuşamaya başlayan Çin ise, ABD'ye tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakan yardımcısı Cıng, Washington yönetiminin Tayvan'a 1.83 milyar dolarlık silah satacağını açıklamasının hemen ardından ABD'nin Pekin Büyükelçiliği geçici temsilcisiyle görüştü.

"TAYVAN AYRILMAZ PARÇAMIZ" MESAJI

Cıng'ın bu görüşmede, "Tayvan, Çin'in ayrılamaz bir parçasıdır" ifadesini kullandığına vurgu yapılırken Pekin yönetimin bu karara kesinlikle karşı olduğunun altı çizildi.

Uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olarak nitelendirilen bu silah satışının, "Çin'in ulusal egemenliği ve güvenlik çıkarlarına ciddi zarar verici nitelikte olduğu" belirtildi.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı'ndan yapılan açıklamada, iki fırkateyn ve tanksavarları da kapsayan 1.83 milyar dolarlık silah satışını, Dışişleri Bakanlığı'nın onayladığı ifade edilmişti.