WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın İngiltere’de bugün gözaltına alınmasına neden olan tecavüz suçlamasının ardında yaşananlar basın organlarında yer aldı.

Assange’ya tecavüz suçlamasında bulunanlardan biri İsveçli Anna Ardin. Feminist ve aktivist olarak tanınan Ardin aynı zamanda Brotherhood Movement-Kardeşlik Hareketi adındaki bir sivil toplum örgütünün sekreterliğini ve basın sözcülüğünü yapıyor.

Kardeşlik Hareketi Ağustos ayının başında Assange’ı konuşma yapması için davet etti. O dönemde de çeşitli hükümetlerin hedefinde olan Assange’ın bu gezisini gizli tutmak ve koordine etme görevi Ardin’e verilmişti.

İddialara göre Ardin, Assange’ın İsveç’te yapacağı konuşmanın ertesi gününe kadar dışarda olacağı için kendi evinde kalabileceğini söyledi. 11 Ağustos’ta İsveç’e gelen Assange da bu öneriyi kabul etti. Ancak Ardin söylediğinden 24 saat önce evine döndü ve apartman dairesinde Assange’la karşılaştı.

O gün akşam yemeğini beraber yedikleri ve geceyi beraber geçirdikleri söyleniyor.

İKİNCİ KADIN: SOPHIE WILEN
Bir sonraki gün gerçekleşen konuşmasında Assange, Sophie Wilen adında bir kadınla tanıştı. O gün bir grup arkadaşla öğle yemeği yiyen ikili Pazartesi günü tekrar buluştular ve birlikte oldular.

Sophie Wilen’in Assange’a tekrar ulaşmak istediği ancak ulaşamadığı bu nedenle de ona ulaşabilmek amacıyla Anna Ardin’i aradığı söyleniyor. İddiaya göre iki kadın görüşmelerinde Assange’ın ikisiyle de birlikte olduğunu ve ikisiyle de cinsel birliktelik sırasında prezervatif takmayı reddettiğini öğrendiler. Anna Ardin’in HIV virüsü kapmaktan korkttuğu da söyleniyor.

İki kadın konuşmalarından sonra polise giderek suç duyurusunda bulundular. Yaşadıkları ile ilgili bazı şeyleri intenetteki blogunda yazan Ardin, yaşananların medyada geniş ölçüde yer almasından sonra ortadan kayboldu.

Assange iki kadınla birlikte olduğunu bugüne kadar reddetmedi ancak bunun rızaylarıyla gerçekleştiğini söylüyor.