Teröristler saldırdığında Westgate alışveriş merkezinde arkadaşlarıyla vakit geçiren sivil giyimli ve belinde tabanca olan bir kişi 100 kişinin hayatını kurtardı.

İlişkili Haberler


Westgate alışveriş merkezinde arkadaşlarıyla kahve içtiği sırada silah seslerini duyanlar paniğe kapılırken SAS (İngiliz Özel Kuvvetleri) komandosu olduğu belirtilen kişi hemen durum değerlendirmesi yaptı.

Görgü şahitlerinin ifadelerine göre, SAS komandosu belindeki bir tabancayla en az 12 kez çatışmaların olduğu alana girip sivillerin olay yerinden uzaklaştırılmasına yardım etti.

Çatışmalar sırasında olay yerinde bulunanların iddialarına göre, SAS askeri en az 100 sivilin hayatının kurtarılmasına yardım etti.

Olayın olduğu gün izinli olan askerin güvenlik gerekçesiyle ismi açıklanmadı.

İngiliz Özel Kuvvetleri'ne bağlı askerlerin Kenya’da düzenli olarak eğitim ve operasyon faaliyetleri yürüttüğü biliniyor.

İngiliz ve Kenya hükümetleriyle ortaklaşa çalışan eski SAS mensupları Doğu Afrika’daki güvenliğin sağlanmasında önemli rol oynuyor.

DÜŞMAN HATLARINA SIZMADA UZMAN
Düşman hattının gerisinde gizli operasyonlar yürütmekte uzman SAS’lar, iletişim ya da ikmal merkezlerinin sabote edilmesi konusunda ise ‘üstat’ kabul ediliyor. Bu askerler bombardıman uçaklarına rehberlik de yapıp istihbarat sağlıyor.

Afganistan ve Irak operasyonlarında görev yapan SAS'lar, halen birçok müttefik ülkede eğitim de veriyor. Hafif silahlarla donatılmış SAS’lar 50 kişilik ekiplerle hareket ediyor ve her üyesinin ‘kendi görevi’ var.

SAS’a kabul edilmek çok katı kurallara bağlı. 100 aday arasından en fazla 10'u fiziksel, psikolojik ve teknik testlerden geçebiliyor. Bunlardan da sadece 5’inin SAS’a kabul edildiği belirtiliyor.