Tel Aviv Büyükelçisi alçak koltukta

İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon, Türk Büyükelçi ile yaptığı görüşmede diplomatik teamülleri hiçe saydı. Ayalon, oturduğu koltuğu Çelikkol’un koltuğundan yüksekte tutarak mesaj vermeye çalıştı.

12.01.2010 - 09:41

Tel Aviv Büyükelçisi alçak koltukta

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına ve Türk televizyonlarında yayınlanan dizilerdeki İsrail karşıtlığına duyduğu tepkiyi dile getirmek için Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağıran İsrail, diplomatik teamülleri hiçe sayan bir tepki gösterdi.


İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, İsrailli gazetecilere İbranice yaptığı açıklamada "Türk Büyükelçi Oğuz Çelikkol'un odada kendilerinden daha alçak bir koltukta oturduğuna" dikkat edilmesini istedi.

İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesinde yer alan habere göre Danny Ayalon, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile görüşmesinde, gazetecilerin ısrarına rağmen tokalaşmadı.

İSRAİL'İ HİÇ BİR DEVLET KÜÇÜK DÜŞÜREMEZ
Ayalon'un tavrı bugün yayınlanan İsrail gazetelerinde de eleştirlere neden oldu. Danny Ayalon ise İsrail radyosuna bu sabah yaptığı açıklamada, amacın Ehud Barak'ın ziyaretini engellemek olup olmadığı sorusuna 'ne evet, ne de hayır' derken, "Dışişleri Bakanlığı'nın Barak'ın ziyaretine karşı olmadığını" belirtmekle yetindi.

Ayalon, niyetlerinin küçük düşürmek olmadığını, sadece İsrail'in hiçbir devlet karşısında küçük düşürülemeyeceğini anlatmak olduğunu da ileri sürdü ve amaçlarının bir diplomatik mesaj yollamak olduğunu iddia etti. Ayalon, "İsrail, Türkiye ile çatışmak istemiyor. İlişkilere zarar vermek isteyen taraf da İsrail değil... Türkiye'nin de öyle davranacağını ümit ediyor" dedi.

KOLTUĞUN ARKASINDA LİEBERMAN VAR
İsrail'in Haaretz gazetesi ise alçak koltuk mesajının arkasında İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın olduğunu yazdı.

Danny Ayalon Türkiye'nin Büyüekelçisi'ni ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin önceki hafta yayınlanan bölümünden duyulan rahatsızlığı bildirilmek için çağırmıştı. İsrail daha önce de TRT'de yayınlanan 'Ayrılık' dizisinin İsrail karşıtı mesajlar içerdiğini belirtmiş ve rahatsızlığını dile getirmişti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...