NTV

'Telafer IŞİD'e direniyor'

Anadolu Ajansı

Dünya

Irak ordusu ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalar devam ederken, Telafer'in tamamen IŞİD'in eline geçtiği iddiaları yalanladı. Ayrıca IŞİD'in, iki üst düzey güvenlik yetkilisini esir aldığı iddia edildi.

Irak'ta, Eski milletvekili Abbas es-Beyati, Telafer'in bütünüyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eline geçtiği iddialarını yalanladı.

Beyati, "Telafer, dün akşamdan beri hala direniyor, tam olarak IŞİD'in eline geçmiş değil" dedi.

Beyati ayrıca orduya ait uçakların bombardımana devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bu arada, IŞİD'in, Irak ordusu 10. Tugay ve Musul Operasyon Güçleri Komutanı General Ebu Velid ile Musul Emniyet Genel Müdürü Vasık Hamdani'yi esir aldığı bildirildi.

Irak Türkmen Cephesi milletvekili Aydın Maruf, Telafer'deki çatışmalarda esir alınan iki yetkilinin idam edilmek üzere IŞİD güçlerince Musul'a getirildiğini ileri sürdü.

Velid ve Hamdani'nin, Musul Valiliği önünde halka açık alanda idam edileceğini iddia eden Maruf, ancak ordunun muhtemel hava saldırısı nedeniyle idam kararından vazgeçildiğini ifade etti.

Maruf ayrıca Ebu Velid'in, "insanlara hakaret etmesi ve sert davranması nedeniyle bölge halkınca sevilmeyen biri" olduğunu ifade etti.

Öte yandan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, General Ebu Velid'in, IŞİD tarafından esir alındığı iddiası yalanlandı.

Musul
Musul


ORDUDAN BOMBARDIMAN
Öte yandan Irak savaş uçaklarının, Diyala vilayetine bağlı Halis ilçesine düzenlediği bombardımanda, çok sayıda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

Diyala İl Meclisi Emniyet Komitesi Başkanı Sadık el-Huseyni, Halis ilçesine bağlı Azim nahiyesinde, IŞİD'e bağlı silahlı gruplar ile aşiretlerin destek verdiği güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi.

Huseyni, savaş uçaklarıyla düzenlenen bombardımanda silahlı onlarca kişinin öldürüldüğü ve bu kişilere ait 7 aracın imha edildiğini belirtti, hükümet güçlerinin kaybına ilişkin bilgi vermedi.

Halis Kaymakamı Adi el-Hudran ise ilçede emniyet ve yerel yetkililerin öldürüldüğüne ilişkin haberleri yalanladı. Hudran ayrıca Bağdat'tan takviye güç ve askeri teçhizat talebinde bulunduklarını, söz konusu teçhizatın yola çıktığını aktardı.

Musul
Musul


İKİ BÖLGE GERİ ALINDI
Öte yandan güvenlik güçlerinin, ülkenin batısında Suriye sınırında bulunan El-Kaim ilçesine bağlı Ramane ve Kerable bölgelerinde kontrolü yeniden sağladığı belirtildi.

El-Kaim Kaymakamı Ferhan Fetihan, Ramane ve Kerable bölgelerinin büyük kesiminin yoğun çatışmaların ardından IŞİD'in elinden alındığını bildirdi.

Çatışmalarda 7 IŞİD militanının etkisiz hale getirildiğini, 17'sinin yaralandığını ve 4'ünün sağ olarak yakalandığını belirten Fetihan, çatışmada 4 polisin öldüğünü, 13 polisin yaralandığını kaydetti.

Irak emniyet kaynaklarından daha önce yapılan açıklamada, IŞİD unsurlarının, Suriye sınırında yer alan Enbar'ın Ramane ve Kerabele bölgelerinde güvenlik merkezlerini ele geçirdiği ve buradaki askeri teçhizatları ateşe verdiği ifade edilmişti.