NTV

Telafer operasyonuna doğru

NTV Haber

Dünya

Irak'ta gözler Türkmen şehri Telafer'de. Ordu, ilçeyi DAEŞ'ten kurtarmak için hazırlıklarını tamamladı. operasyon çok yakında.

İlişkili Haberler

Irak'ta Musul kent merkezinden sonra sıra Telafer'de. 3 yıldır DAEŞ'in kontrolünde olan ilçeyi kurtarma operasyonu için hazırlıklar tamamlandı.

Operasyona dair açıklamayı Irak Savunma Bakanlığı yaptı. Ordu birlikleri, 25 Temmuz'da Telafer'e 40 kilometre mesafede yer alan Badoş bölgesine askeri sevkiyat yapmaya başlamıştı.

Savunma Bakanlığı, tüm askeri birimlerin hazır olduğunu duyurdu. Operasyon kapsamında Irak uçakları DAEŞ hedeflerini bombalayacak. Haşdi Şabi milisleri de operasyona aktif bir şekilde katılacak. Kurtarma operasyonunda 40 bin güvenlik görevlisinin yer alması bekleniyor.

Geçen hafta Telafer çevresindeki 17 köy de DAEŞ'ten kurtarıldı. Telafer merkezinde yaklaşık bin DAEŞ'li teröristin kaldığı iddia ediliyor.

TELAFER NEREDE?
Telafer; Türkiye sınırının 82 kilometre güneyinde, Musul kent merkezinin ise 63 kilometre batısında yer alıyor. İlçe 16 Haziran 2014'ten bu yana DAEŞ'in kontrolünde. Telafer'in nüfusu ağırlıklı olarak Sünni Araplar ve Türkmenlerden oluşuyor.

İlçe, bu açıdan da Türkiye için öneme sahip. DAEŞ'in eline geçmesiyle bölgedeki Türkmenler Türkiye'ye sığınmıştı.

İlçenin bir başka önemi de konumu. Telafer-Sincar arasında kalan Türkmen köyleri Sincar bölgesine giden yolun kontrolünde stratejik bir noktada. Bu nedenle, PKK'nın Sincar'daki varlığı düşünüldüğünde, bölgenin Türkiye açısından da önemi bulunuyor.

ETİKETLER