İngiltere'yi sarsan telekulak skandalı büyüyor. Medya patronu Rupert Murdoch'un sahibi olduğu gazetelerin, siyasetin baş aktörlerinin ve şöhret dünyasının ünlülerinin yanısıra haberlere adı yansıyan daha yüzlerce kişinin telefonlarını gizlice dinlediği iddialarının yol açtığı skandal ABD gündemine de girdi.

Amerikan senatosunun ticaret komitesi başkanı Jay Rockefeller, gerekli makamlara Murdoch'un ana şirketi News Corporation'a bağlı gazetecilerin Amerikan yasalarını çiğneyip çiğnemediklerinin soruşturulması talebinde bulunduğunu açıkladı. Senatör Rockefeller, 11 Eylül kurbanlarının yakınlarının ya da başka Amerikalıların telefonlarının dinlenerek özel hayatlarına müdahale edilmiş olmasından kaygı duyduğunu söyledi. Amerikalı senatör, şayet bir usulsüzlük söz konusu ise bunun ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Avustralya asıllı medya patronunun ana şirketi News Corporation'ın çatısı altında ABD medyasının önde gelen kurumlarından Wall Street Journal gazetesi ve Fox televizyon kanalı yer alıyor.

SKANDAL NASIL BAŞLADI?
Skandal, İngiltere'de Murdoch'a bağlı News of the World gazetesinin cinayete kurban giden bir genç kızın telefon mesajlarını okuduğu ve Londra'daki intihar eylemlerinde ölenlerin yakınlarının telefon konuşmalarını gizlice dinlediğinin ortaya çıkmasıyla başlamıştı.

Rupert Murdoch, 168 yıllık tarihi olan News of the World'ü ani bir kararla kapatarak öfke dalgasını dindirmeye çalışsa da, telekulak skandalı dinmedi. Eski başbakan Gordon Brown, çocuğunun hastalığına ilişkin bilgisayar sisteminde yer alan sağlık raporlarına ve şahsi banka bilgilerine Murdoch'a bağlı iki başka gazete tarafından gizlice erişildiğini gündeme getirdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Muhafazakar Başbakan David Cameron, koalisyon ortağı ve yardımcısı Liberal Demokrat Nick Clegg, ve ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Rupert Murdoch'un İngiltere'deki medya grubu News International'ın yasadışı faaliyetlerinin nasıl soruşturulacağını görüşmek üzere bir araya geldi. Liderler, yüzlerce kişinin telefonlarının dinlendiği iddiasını soruşturacak bağımsız yargıcın, aynı zamanda daha genel çerçevede medya, siyaset ve polis ilişkisine de bakmasına karar verdi.

Rupert Murdoch'a bağlı muhabirlerin telefonları polise rüşvet vererek ya da özel detektifler tutarak dinlediği iddia ediliyor.