Tayland'da, devrik başbakan Taksin Şinavatra yanlısı ''Kırmızı Gömlekliler''in kapatılan televizyon kanalının yeniden yayına başlaması için binlerce protestocu harekete geçti. Göstericiler, bir araç konvoyu oluşturarak, kapatılan "Halk Kanalı"nın da bulunduğu başkent Bangkok'un kuzeyindeki bir banliyöye doğru ilerledi ve televizyon binasının önünde toplandı.

Polis ve askerden oluşan 4 bin güvenlik gücü ise göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı.

Polisin verdiği sayıya göre, yaklaşık 12 bin "Kırmızı Gömlekli", Başbakan Abhisit Vejjajiva'nın istifasını ve Şinavatra yanlısı "Halk Kanalı"nın yeniden açılmasını istiyor.

Askerleri bölgede konuşlandıran Tayland ordusu ise, hükümete karşı protestoların başlamasından bu yana ilk kez göstericilere karşı plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale etmek durumunda kalınabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ceza Mahkemesinden yapılan bir açıklamada da protestocuların önde gelen 3 lideri için tutuklama emri çıkarıldığını bildirdi.

Başkent Bangkok'ta olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından "Halkın Kanalı" yetkililer tarafından kapatılmıştı.

Kırmızı Gömlekliler, mart ortasından beri mevcut hükümetin istifasını istiyor.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta önceki gün, Şinavatra yanlılarının kısa süreliğine meclis bahçesini işgal etmesinin ardından kentte olağanüstü hal ilan edilmişti.