Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te yaptığı hükümet açıklamasında Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine değindi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile müzakerelerde yeni fasıl açılması kararının ardından müzakerelerin devamında Avrupa'nın temel vatandaşlık haklarının korunması konusuna vurgu yapacağını kaydetti.

Türkiye'nin önemli bir partner olduğunu belirten Merkel, “Ancak Avrupa olarak gösteri özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, hukuk devleti, din özgürlüğü gibi değerlerimiz her zaman için geçerlidir. Müzakereye açık değildir” diye konuştu.

Müzakerelerin 3 yıllık aradan sonra yeni bir fasıl açılarak sonbaharda devam ettirilmesi kararının temel olarak doğru olduğunu kaydeden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'deki göstericilere yönelik şiddet konusunda ise, ‘Hiçbir şey olmamış gibi yapılamayacağını' vurguladı.

AP'YE ÇAĞRI
Konuşmasında AB'ye de çağrıda bulunan Merkel, Avrupa Parlamentosu'nun bu yaz döneminden önce 2020 yılına kadarki bütçe konusunda karar almasını, aksi takdirde Avrupa'da birçok işsizin oluşacağı uyarısında bulundu. ''Zaman tükeniyor'' diyen Merkel, bu konuda karar alınmasının hızlanmasını istedi