Brezilya Devlet Başkanı Temer'den rüşvet verdiği iddiasına ret

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer yolsuzluk soruşturması kapsamında 15 yıl hapse mahkum edilen eski Temsilciler Meclisi Başkanı'na yargı ile işbirliği yapmaması için rüşvet verdiği iddiasını reddetti.

Anadolu Ajansı 18.05.2017 - 16:44

Brezilya Devlet Başkanı Temer'den rüşvet verdiği iddiasına ret

Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Temer'in, partisinden eski Temsilciler Meclisi Başkanı Eduardo Cunha'ya sessiz kalması ve yargı makamlarıyla işbirliği yapmaması için rüşvet verdiği yönündeki haberlerin hiçbir şekilde doğru olmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Temer, Cunha'yı susturmak ya da yetkililerle işbirliği yapmamasını sağlamak için hiçbir eylemde bulunmamış ve kimseyi yetkilendirmemiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, haberde adı geçen et paketleme şirketi JBS'nin Başkanı Joseley Batista ile Temer'in mart ayında görüştükleri teyit edildi.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Globo'da yer alan haberde, Temer'in et paketleme şirketi JBS'nin Başkanı Joseley Batista ile mart ayında yaptığı görüşmenin Batista tarafından kayıt altına aldığını ve yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Batista'nın elindeki kayıtları işbirliği kapsamında yargı makamlarına verdiği iddia edildi.

Gazete, ses kaydına dayandırdığı haberinde Temer'e Cunha'ya sessiz kalması için ödeme yapıldığının söylenmesi üzerine, Devlet Başkanının, "Buna devam etmelisiniz, tamam mı?" dediği yazıldı.

Söz konusu kaydı yayımlamayan Globo, kayda nasıl ulaşıldığına ilişkin açıklama yapmadı. JBS yetkilileri ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Sayfa Yükleniyor...