İlişkili Haberler

ABD Başkanı Barack Obama, yardımcısı Joe Biden’ın da aralarında bulunduğu ulusal güvenlik ekibiyle Oval Ofis’te yaptığı görüşmenin ardından dünkü saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Obama, yetkililerin olayı aydınlatmak için çalıştıklarını belirtti. Obama, olayın ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve yerel güvenlik güçlerinin işbirliğinde incelendiğini, saldırının gerekçesini henüz bilmediklerini söyledi.

“Bu terör bağlantılı bir saldırı olabilir ancak bunu bilmiyoruz” diyen Obama, saldırının aynı zamanda iş yeriyle ilgili veya daha karmaşık gerekçesi olabileceğini dile getirdi. Obama, gerçekler ortaya çıkarılıncaya kadar kimsenin herhangi bir hükümde bulunmaması çağrısında bulundu.

Obama, "Birçok Amerikalının çok sayıda kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırılara ilişkin yapacakları bir şey olmadığına inandığını" ancak herkesin bu konuda sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.

Obama, ayrıca, California’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına Beyaz Saray başta olmak üzere ülke genelindeki federal kurumlar ve yurt dışındaki diplomatik temsilciliklerde bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi. Uygulamanın 7 Aralık’a kadar süreceği bildirildi.

ABD'nin California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine dün düzenlenen silahlı saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş, 18 kişi yaralanmıştı. Polis, saldırıyı düzenleyenlerin kimliklerini bu merkezde görevli 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk ile 27 yaşındaki eşi Taşfin Malik olarak açıklamıştı.