Terör eğitimi alana müebbet hapis

İngiltere’de terör eğitimi alanlar veya ikinci kez terör suçu işleyenler müebbet hapis cezasına çarptırılıcak.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.01.2014 - 12:31

Terör eğitimi alana müebbet hapis

İngiltere'de sunulan yeni hükümet teklifine göre, terör eğitimi alan aşırıcılar müebbet hapis cezasına çarptırılabilecek.

İngiltere ve Galler için geçerli olacak yeni kurallara göre ayrıca, ikinci kez terör suçu işleyenler de ömür boyu hapis cezası alacak. Mevcut kurallara göre ülkede, silah eğitimi alan, patlayıcı imal eden ve bulunduranlar 14 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Adalet Bakanlığı sözcüsü zaman içinde planların detaylarını açıklayacakları belirterek, "En ciddi terör suçundan mahkum edilenlere mümkün olan en ağır cezanın verilebilmesini sağlamak için seçenekleri inceliyoruz" dedi.

Yeni öneriyle ilgili Daily Telegraph gazetesine konuşan bir İngiliz hükümeti kaynağı da, "İnsanlar, terör suçu işleyecek ya da teşebbüste bulunacakların en ağır cezalara çarptırılacaklarını bilmek istiyor. Mevcut cezayı ömür boyu hapse çevirince, suçlular içeride kalacak. Kurul kararıyla artık risk oluşturmadıkları düşünülenler dışarı çıkabilecek ancak dışarı çıksalar bile gözümüz üstlerinde olacak. Eğer kurallara karşı gelirlerse tekrardan hapse gönderilebilecekler" ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümeti geçen yıl, eğitim almak için yurtdışına gitme teşebbüsünde bulunan şüpheli İngiliz teröristlerin pasaportlarına el konulabileceğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...