Putin: Teröre yanıt vermek ortak görevimiz

Rusya lideri Putin, Ortaköy'de gece kulübüne düzenlenen saldırıya ilişkin Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, "Ortak görevimiz terör saldırılarına kararlı bir şeklide cevap vermektir" dedi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 01.01.2017 - 05:00 | Son Güncelleme : 02.01.2017 - 03:40

Putin: Teröre yanıt vermek ortak görevimiz

İstanbul Ortaköy'de bir gece kulübüne düzenlenen terör saldırısı dünya basınında geniş yankı buldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Kremlin'in resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında Putin, "Yeni yıl kutlamalarında masum sivilleri öldürmekten daha kötü bir suç olabileceğini düşünemiyorum. Fakat insani değerler teröristlere tamamen yabancı bir kavram. Ortak görevimiz terör saldırılarına kararlı bir şeklide cevap vermektir" ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya'nın terörle mücadelede Türkiye'nin güvenilir ortağı olduğunu vurgulayarak saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

MEDVEDEV DE ARADI

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Medvedev, bugün Başbakan Yıldırım'ı telefonla arayarak, İstanbul'da meydana gelen menfur terör saldırısı vesilesiyle, Rusya Federasyonu Hükümeti ve halkı adına, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve halkına taziye dileklerini ve dayanışma mesajlarını iletti. Medvedev, Rusya Federasyonu'nun nereden kaynaklanırsa kaynaklansın Türkiye'nin terörle mücadelesine güçlü desteğini teyit etti. 

Medvedev, söz konusu saldırının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da işaret edildiği üzere, bölgesel gelişmelerden bağımsız düşünülemeyeceğini dile getirirken, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki olumlu münasebetler ve ilişkilerdeki karşılıklı güvenin, iki ülke ve bölge için ortak tehdit arz eden terör ile mücadelede güç verdiğini vurguladı. 

Başbakan Yıldırım, başsağlığı dilekleri için Medvedev'e teşekkür ederken, saldırı ve yürütülen soruşturmaya dair güncel bilgileri paylaştı. 

Rusya Federasyonu’nun teröre karşı Türkiye ile dayanışma içinde olmasını takdirle karşıladığını ifade eden Yıldırım, Türkiye ve Rusya'nın güvenlik ve istikrarına ortak tehdit teşkil eden terörle mücadelesini, ortak çabalarla sürdüreceğini, masum insanları hedef alan bu ve benzeri menfur saldırıların Türkiye'nin terörle mücadelesindeki kararlı tutumunu değiştirmeyeceğini belirterek, terörün kutsalı olmadığını vurguladı. 

AKINCI'DAN TAZİYE MESAJI

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı da İstanbul'daki terör saldırısı ile ilgili bir başsağlığı ve kınama mesajı yayınladı. Akıncı mesajında şöyle dedi:

"İstanbul 2017'ye yine terörle girdi ne yazık. Gece kulübünde masum insanlara yapılan vahşi saldırıyı kınıyoruz. Yaşamını yitirenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor, Türkiye'ye başsağlığı diliyoruz."

NETANYAHU'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirirken "Türkiye'de başka bir ölümcül saldırı daha. Hayatını kaybedenler için başsağlığı , yaralananların ise en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz." ifadelerini kullandı. 

OBAMA'DAN KINAMA

ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyı sert bir şekilde kınadığını, Türkiye'nin gerek duyabileceği yardımlar konusunda direktifler verdiğini açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da kısa açıklama yaptı. "ABD, İstanbul'daki korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınamaktadır" ifadesini kullanan Price, hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yazılı bir açıklama yaparak İstanbul'da meydana gelen terör saldırısını kınadıklarını bildirdi. Türk halkına ve olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediklerini aktaran Toner, şunları kaydetti:

"Soruşturma boyunca Türk yetkililerle yakın irtibat halinde olacağız. NATO müttefikimiz Türkiye'yle teröre karşı dayanışma halindeyiz. Ne yazık ki bu hain saldırı, masum insanları hedef alan en son çabadır. Bu tür saldırılar, sadece Türkiye hükümetiyle teröre karşı mücadelede birlikte çalışma kararlılığımızı artırmaktadır."

MERKEL: İNSANLIĞI HİÇE SAYAN SİNSİ BİR SALDIRI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul Ortaköy'de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Başbakan Merkel mesajında, saldırıyı kınayarak "Teröristler bir kez daha ülkenizde saldırıda bulundu. İstanbul'da, yeni yılı birlikte kutlamak isteyen insanlara, insanlığı hiçe sayan sinsi bir saldırı düzenlediler. Bu saldırıyı kınıyor ve size taziyelerimi sunuyorum. Bu sabah düşüncelerim kurbanlarla, aileleri ve dostlarıyla." ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE: DÜŞÜNCELERİMİZ TÜRKİYE İLE BİRLİKTE

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson resmi Twitter adresinden yaptığı açıklamada, "İstanbul'da bir gece kulübüne düzenlenen alçakça terör saldırısının ardından düşüncelerimiz Türkiye ile birliktedir. Türk dostlarımızla omuz omuza duruyoruz" ifadelerini kullandı.

İSRAİL: İNSANLIĞA KARŞI YAPILMIŞ SALDIRI

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin resmi Twitter hesabından Türkçe ve İngilizce yaptığı açıklamada, "Kalplerimiz, Türk halkıyla birliktedir. Bu saldırı insanlığa karşı yapılmıştır. Dualarımız, yakınlarını kaybedenlerle ve yaralılarladır." ifadelerini kullandı. 

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ: DUALARIM TÜRKİYE İLE

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Düşüncelerim ve dualarım Türkiye ile" mesajını paylaştı.

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini sosyal medyadan “2017 İstanbul'da bir saldırıyla başladı. Düşüncelerim kurbanlar ve aileleriyle. Bu tür olayların olmasını önlemek için çalışmalara devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg saldırıyı kınayarak, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

AB Göç ve Vatandaşlık İşleri Sorumlusu Dimitris Avramopoulos sosyal medyadan, "İstanbul'daki masum vatandaşlara düzenlenen saldırıyla dehşete düştüm. Düşüncelerim Türkiye ve kurbanlarla" mesajını paylaştı.

Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, İstanbul Ortaköy’de bir gece kulübüne yapılan terör saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Dion, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kanada, İstanbul’da meydana gelen korkunç saldırıda hayatını kaybeden mağdurların ailelerine başsağlığı ve bu saldırıda yaralananlara acil şifalar diler" ifadelerini kullandı.

Meksika hükümeti adına Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’daki terör saldırısının şiddetle kınandığı belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İstanbul'daki terör saldırısıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı dileyerek "Kendi adıma ve tüm AB Komisyonu adına, size yürekten başsağlığı dilemek, hayatını kaybedenler ve sevenleriyle olan dayanışmamı ifade etmek isterim. Terörizmi püskürtmek, ortak sorumluluğumuz. Sizi ve sizin nezdinizde Türkiye halkını temin ederim ki, bu çabadaki devam eden desteğimize güvenebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

AB Komisyonunun Göç ve Vatandaşlık İşleri Sorumlusu Üyesi Dimitris Avramopoulos, sosyal medya hesabındaki açıklamasında "İstanbul'da masum vatandaşlara yönelik saldırı karşısında dehşete düştüm. Kalbim, bu gece Türkiye ve hayatını kaybedenler ve aileleriyle." ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, "Bir kutlama gecesi olması gerekiyordu: Teröristler, şiddet, ölüm ve ümitsizlik gecesine dönüştürdü. Kalbim, İstanbul ve Türkiye'yle." mesajını paylaştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabındaki açıklamada, ''Derin bir dehşet içindeyiz. Üzüntülerimiz İstanbuldaki insanlarla beraber." denildi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, sosyal medya hesabında, "İstanbul’da yeni yıla korkunç başlangıç. Hayatını kaybedenlerin aile ve dostlarına içten başsağlığı diliyorum." açıklamasını yaptı.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Yeni yıl, İstanbul'da korkuyla başladı. Kalbim hayatını kaybedenler, yakınları ve Türkiye halkıyla" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "Tüm kalbim, bu sembolik gecede saldırıya uğrayan Türkiye'yle." ifadesini kullandı.

Apple CEO'su Tim Cook Twitter'dan Türkçe bir mesaj paylaştı. Cook, "Sevgili Türkiye, acınızı ve üzüntünüzü paylaşıyoruz. #Istanbul kalbimiz sizinle" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı yazılı açıklamada, Ortaköy'de düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirtti. Kasımi ayrıca, saldırı nedeniyle tüm Türk halkı ve hükümeti ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerini sundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul'daki terör saldırısında hayatın�� kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, gece kulübünde yılbaşı kutlaması için toplananlara karşı düzenlenen acımasız saldırı haberinin kendilerini son derece sarstığını bildirdi.

İlham Aliyev, mesajında, "Sivillere karşı yapılan bu hain saldırı nedeniyle son derece öfkeliyiz. Teröre karşı en sert, kararlı ve sürekli mücadeleyi destekliyoruz. Yaşanan facia nedeniyle size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum." ifadelerini kullandı.

Katar, İstanbul Ortaköy'de düzenlenen terör saldırısını kınayarak, barış ve güvenliğin güçlendirilmesi konusunda Türkiye'nin sarf ettiği çabalara destek verdiğini açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ortaköy'de düzenlenen terör saldırısının şiddetle kınandığı, Katar'ın terör ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğu belirtildi.

Terör ve sorumlularına karşı dünya devletleri arasında koordinasyonun güçlendirilmesi, uluslararası toplumun çabalarının birleştirilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, "Türkiye ile dayanışma içerisinde olan Katar, Türkiye'nin barış ve güvenliğinin kökleştirilmesi için harcadığı çabalara tam destek veriyor." denildi.

Yunanistan, İstanbul'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul’da bir gece kulübünde düzenlenen, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği barbarca terör saldırısını kesin şekilde kınıyoruz. Türk halkına olan tam dayanışmamızı ifade ediyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine samimi şekilde başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği hesabından Büyükelçi John Bass'in "İstanbul'daki bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyorum. Hayatını kaybedenler için yas tutuyor ve sorumluların adalete teslim edilmesi sürecinde Türkiye'nin yanında duruyoruz" açıklaması paylaşıldı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore şahsi hesabından yaptığı paylaşımda, "Yeni yıla girerken Türkiye'de daha fazla acı ve kalp sızısı görmekten son derece üzgünüm ve şok içindeyim. Bu canice saldırıyı mutlak surette kınıyorum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralananlara hızlı bir iyileşme süreci diliyorum." ifadelerini kullandı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği de sosyal medya hesabında, "Derin sarsıntı içindeyiz. Türkiye ve İstanbul halkının yasını paylaşıyoruz." mesajını paylaştı.

Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Pakistan hükümetinin bu çirkin saldırıyı en kuvvetli şekilde kınadığı vurgulanarak "Terörizmle mücadelede Türk hükümeti ve halkıyla olan güçlü ve sarsılmaz dayanışmamızı ve Türkiye'nin barış, istikrar, kalkınma ve iç dengesini hedef alan böyle çirkin saldırıların asla başarılı olamayacağına dair inancımızı yineliyoruz." ifadesine yer verildi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği de yaptığı yazılı açıklamada, saldırıda yaşamını yitirenler için başsağlığı dileğinde bulunarak "Çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan vahşi terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Türk halkına şartsız desteklerimizi belirtmek isteriz." ifadesi kullanıldı.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi, "İstanbul'daki çirkin saldırıyı kınıyoruz. Masum insanların kanını döken terör yuvalarını vurmak ve terörü yok etmek için en üst düzeyde koordinasyon kurulması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yer alan haberde, hükümet sözcüsü ve Enformasyon Bakanı Muhammed el-Mumuni, "Türkiye ve diğer ülkeleri hedef alan terör saldırılarıyla mücadele kapsamında, bu felaket ile arkasında yer alanların tam anlamıyla ortadan kaldırılması için sarf edilen uluslararası çabaların artırılması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, vatandaşlar ile ülkede ikamet edenler başta olmak üzere güvenlik ve istikrarını sağlamak için gerçekleştirdiği icraatlar kapsamında Bahreyn'in kardeş ülke Türkiye'nin yanında yer aldığı belirtildi.

KANADA BAŞBAKANI TRUDEAU: TÜRKİYE İLE YAS TUTUYORUZ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İstanbul Ortaköy’de bir gece kulübüne yapılan ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınadı.

Trudeau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kanada'nın İstanbul'daki terörist saldırıyı kınadığını belirterek, "Türkiye ile yas tutuyor ve mağdur ailelerine başsağlığı diliyoruz." ifadelerini kullandı.

İstanbul'daki terör saldırısında, hayatını kaybedenler arasında bir Kanada vatandaşı da bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...