"Teröristi ihbara ödül" hangi ülkede başladı

Terörle mücadelede dünyada ihbar ve ödül uygulaması 1980'lerde ABD öncülüğünde başladı. Son bir yılda ise ülkeler tırmanan iç teröre karşı ihbar ve ödül sistemlerini geliştirdiler. Etnik topluluklar içinden terör hazırlıklarının polise bildirilmesi için muhbir kullanımı artıyor.

Haberler - NTV Haber 31.08.2015 - 12:14

"Teröristi ihbara ödül" hangi ülkede başladı

ABD son 30 yılda ülke dışından terör eylemlerinin önlenmesine katkı yapan 80'den fazla kişiye 125 milyon dolar ödül verdi.

Çin Tibet'te terör eylemlerine karşı bu yıl ihbar sistemi başlattı ve doğru ihbarlara 50 bin dolara dek ödül vereceğini duyurdu.

İngiltere varolan ihbar hatlarını geliştirdi ve terör ihbarlarına ödemek için ocak ayında 100 milyon sterlinlik fon oluşturdu.

Fransa da ihbarcılara para ödülü veriyor. En son Amsterdam-Paris trenindeki saldırıyı önleyen 3 ABD'liye ülkenin en yüksek madalyası takıldı.

Ülkeler yakın zamana dek dış kaynaklı saldırılara odaklanırken, iç terör ve "yalnız kurt" diye nitelenen bireysel saldırı düzenleyenler emniyet teşkilatlarını ülke içine ve etnik topluluklara yönlendirdi. İnternet üzerinden dinleme ve izleme çalışmaları artırıldı.

Alman gizli servisinin ülke içinde interneti daha kapsamlı izleyeceğini yazan iki gazeteci vatana ihanetle suçlandı.

İhbar sistemine öncülük yapan ABD dış teröre karşı özel web sitesi kurdu. "Adalet için ödül" adlı site üzerinden ihbar yapılması teşvik ediliyor.

Site ihbarcıların kimliklerinin gizli kalacağını gerekirse ailelere koruma sağlanacağını belirtiyor. İç güvenlik birimi FBI da ülke içinde muhbir kullanıyor.

İngiliz polisi web sitesiyle ihbarcıları bilgilendiriyor ve kuşkulu araç kiralayanların, uzun süreli seyahat edip nereye gittiğini söylemeyenlerin kuşkulu olduğunu kaydediyor.

Sayfa Yükleniyor...