Brüksel'de temaslarda bulunan Theresa May, gazetecilere konuştu. Brexit anlaşmasında yasal olarak bağlayıcı olan değişiklikler yapmak istediklerini söyledi. Bunun kolay olmayacağını da belirten İngiltere Başbakanı, "Buna bir çözüm bulmak için görüşmeler yapacağız" dedi.

İngiltere'nin AB'den daha önce açıklanan tarihte çıkacağını da ifade eden May, liderlerin İngiltere'nin AB'den anlaşmalı bir şekilde ayrılması için birlikte çalışma konusunda istekli olduklarını belirtti.

“TUSK'IN ÜSLUBU NE YAZIK BÜYÜK BİR ENDİŞE OLUŞTURMUŞTUR” 

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın dün gerçekleştirdiği konuşmaya değinen May, “Sayın Tusk'ın üslubu ne yazık ki, İngilizler açısından büyük bir endişe oluşturmuştur. Konuşmasında kullandığı kelimelerde yardımdan çok daha fazla zarar verme ihtimalinin yolunu açmıştır'' ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise yaptığı konuşmada ''Şuan için Avrupa Birliği'ne bağlı 27 ülkeden hiçbiri İngiltere ile olan anlaşma şartlarını tekrardan konuşmak istemiyor. Brexit Anlaşması'nın Sayın May'in istediği gibi değiştirilemeyeceği, fakat ilerleyen aylarda eklemeler yapmaya açık bakıyoruz'' dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, “Brexit'ten anlaşma olmadan çıkmak isteyenler için, cehennemde özel olarak ayrılan bir bölüm var” ifadelerini kullandığı için büyük tepki çekmişti.

AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk ise “İlerleme ufukta görülmüyor, görüşmeler devam edecek" açıklamasında bulundu.

İngiltere daha önce 29 Mart'ta Avrupa Birliği'nden ayrılacağını açıklamıştı.