"Ölüm dalışı" yapan pilot THY'ye iş başvurusu yapmış

Fransa'da Alp Dağları'na çakılan Germanwings uçağını kasten düşürdüğü sanılan ikinci pilot Andreas Lubitz'in uçuş okulundan mezun olduktan sonra THY'de görev yapması için görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı. THY konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Haberler - NTV Haber 20.04.2015 - 16:06

"Ölüm dalışı" yapan pilot THY'ye iş başvurusu yapmış

Alman pilot Andreas Lubitz'in de aralarında bulunduğu 80 pilot uçuş akademisini bitirmesinin ardından Lufthansa'da göreve başlayacaktı. Ancak Alman havayolları küçülme kararı alırken, bu pilotlar için alternatif aranmaya başlandı.

Bu süreçte THY, eğitimlerini tamamlayan 80 pilotu almak üzere Lufthansa ile masaya oturdu.

Pilotlar, THY'de eğitim aldıktan sonra 5 yıllığına Türk Hava Yolları'nda görev yapacaktı. Ancak görüşmelerden sonuç çıkmadı.

Bunun üzerine Lubitz'in de aralarında olduğu pilotların bir bölümü Germanwings'te işe alındı.

24 Mart'ta uçağı kasten düşürdüğü sanılan Lubitz'in intihar eğilimi nedeniyle bir dönem psikolojik tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı.

THY: BİREYSEL BAŞVURUSU BULUNMAMAKTADIR

Türk Hava Yolları, Germanwings uçağını düşürdüğü iddia edilen yardımcı pilot Andreas Lubitz ile birebir görüşme yapılmadığını ve şirkete başvurusunun da olmadığını açıkladı.

THY'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Lufthansa ile Uçuş işletme Başkanlığımızın konuyla ilgili bir görüşmesi olmuştur, ancak söz konusu pilotun tarafımıza bireysel başvurusu bulunmamaktadır.

Lufthansa PTN Uçuş Okulu, kendi okullarından mezun olan pilotlarının bulunduğunu tarafımıza iletmiş ancak bu pilotların havayolu tecrübeleri ve tip eğitimleri bulunmadığından bu pilotlarla ilgili görüşme gerçekleşmemiştir.

Ortaklığımız, tip eğitimi ve tecrübesi bulunmayan yabancı pilot istihdamını mümkün kılmamaktadır."

Sayfa Yükleniyor...