İlişkili Haberler

Irak ordu güçleri ile El-Haşdu'ş-Şabi (Halk Topluluğu) adı verilen Şii milisler ülkenin kuzeyindeki Salahaddin vilayetine bağlı Tikrit'in üçte birinde kontrolü sağladı.

Salahaddin İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Casim Cibara, "Birleşik Irak güçleri Tikrit'in merkezindeki başkanlık saraylarının yanı sıra güneyindeki onlarca hükümet binasında kontrolü sağlamayı başardı" dedi.

Güvenlik güçleri tarafından kontrolün sağlandığı alanın Tikrit'in üçte birini oluşturduğunu belirten Cibara, önümüzdeki saatler içinde terör örgütü IŞİD'in kentten tümüyle kovulduğu "müjdesi" verilebileceğini iddia etti.

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sad Muin de yaptığı yazılı açıklamada, "Federal polisin kahraman birliklerinin hükümet komplekslerinin tümünü, valilik binasını ve diğer emniyet merkezlerini IŞİD'in elinden kurtarmayı başardığı" belirtildi.

Açıklamada, IŞİD'in elinde bulunan 13 başkanlık sarayının ve El-Alem Köprüsü'nün kontrolünün ele geçirildiği kaydedildi.

Yerel kaynaklar ise Federal polis ve ordu güçlerinin güney bölgelerinde kontrolü sağladığını ve kent merkezine doğru ilerlediğini ileri sürdü. Söz konusu kaynaklar 14 IŞİD militanı ile 5 polisin öldüğünü, 3 polisin de yaralandığını aktardı.