NTV

Tillerson, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Bin Selman ile telefonda görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansının haberine göre, Tillerson ile Bin Selman arasındaki telefon görüşmesinde, terörle mücadele başta olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmede, terör örgütlerinin finansmanının engellenmesi ve aşırılıkla mücadele de gündeme geldi.

Tillerson, daha önce "Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'a, Katar'a karşı uygulanan ablukayı hafifletmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu kuşatmanın insani sonuçları var. Yetersiz gıdanın olduğunu, ailelerin zorla birbirinden ayrıldığını ve çocukların okullarına gidemediğini görüyoruz. Bunların özellikle ramazan ayında istenmeyen sonuçlar olduğuna inanıyoruz, bunlar bir an önce çözülmelidir" açıklamasını yapmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, geçen pazartesi günü Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını kapatmıştı.

Katar'a karşı diplomatik ablukaya aynı gün içinde Maldivler, uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya'daki Tobruk hükümeti, Moritanya ve Komor Adaları gibi sayıları 10'a varan ülkeler katılmıştı. Ürdün ise salı akşamı Katar ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdüğünü ve merkezi Katar'da bulunan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapattığını duyurmuştu.

ETİKETLER