NTV

Tillerson'dan istifa iddialarına yanıt

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, hakkında çıkan istifa haberlerini yalanlayarak, görevinin başında olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Amerikan medyasında son günlerde hakkında çıkan "istifa edecek" haberlerine tepki gösteren Tillerson, "Başkan'a olan bağlılığım güçlüdür. Başkan Yardımcısı da görevimde kalmam konusunda beni ikna etmeye hiçbir zaman çalışmadı. Çünkü bu görevi bırakmayı hiç düşünmedim." dedi.

Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politika tercihleri konusunda kendisiyle ortak vizyon paylaştığını ve buna uygun şekilde görevine devam edeceğini vurguladı.

Bakanlık görevini benimsediğini anlatan Tillerson, her şeyi bir ekip halinde yaptıklarını ve aynı ekiple çalışmaya kararlılıkla devam edeceklerine dikkati çekti.

Trump hakkında "O, zeki biri ve ülkesini seviyor. Amerikan halkını ve Amerika'yı ilk sıraya koyuyor. Yaptığı her işte sonuç bekliyor." değerlendirmesinde bulanan Tillerson, medyada çıkan "Trump'la aralarının kötü olduğu" yorumlarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

TILLERSON, "MORON" İDDİASINI CİDDİYE ALMADI

Öte yandan Tillerson, Amerikan NBC kanalında bugün yer alan ve Trump için "moron" ifadesini kullandığı iddiasını içeren haberin sorulması üzerine, "Benim geldiğim yerde böyle değersiz şeylerle uğraşmayız. Yönetimi bölme amacı güden bu tür çabaların bir parçası olmayacağım" yanıtını verdi.

TRUMP'TAN NBC'YE CEVAP

ABD Başkanı Trump da Amerikan NBC kanalında çıkan haberle ilgili olarak Twitter'dan açıklama yaptı.

Trump, "NBC News, Bakan Tillerson ve Başkan Yardımcısı Pence tarafından tamamen yalanlandı. Bu yalan bir haber. Amerika'dan özür dilemeliler" ifadelerini kullandı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN "MORON" İDDİALARINA CEVAP

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Amerikan NBC kanalında bugün yer alan programda, Tillerson'ın Trump için "moron" ifadesini kullandığı iddiasının sorulması üzerine konuşan Heather Nauert, iddiaları reddetti.

Sözcü Nauert, "Bakan (Tillerson) öyle bir dil kullanmaz. Tillerson, ABD Başkanı hakkında konuşurken öyle bir dil kullanmaz. O bu kelimeyi kimse için kullanmaz. Asla öyle birşey söylemedi" diye konuştu.

İstifa edeceği yönünde son günlerde Amerikan medyasında çıkan haberlere daha önce de yanıt veren Tillerson, görevinin başında olduğu açıklamasını yapmıştı. Tillerson'ın birkaç gün önce gerçekleştirdiği Çin seyahatinde Çinli liderlerle Kuzey Kore'yi görüştüğü bir esnada Trump, "Tillerson'ın Kuzey Kore konusunda zamanını boşa harcadığı" değerlendirmesinde bulunmuştu.

ETİKETLER