Tillerson'la görüşen Çavuşoğlu'dan Kudüs açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD elçiliğinin Kudüs'e taşınması büyük hata olur" dedi.

NTV Haber 06.12.2017 - 12:29 | Son Güncelleme : 06.12.2017 - 16:53

Tillerson'la görüşen Çavuşoğlu'dan Kudüs açıklaması

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la görüşme sonrası açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ""ABD elçiliğinin Kudüs'e taşınması büyük hata olur. Tüm dünya bu olaya karşı" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma girişimine ilişkin, "Neden ve neden şimdi? Bu, anlamlı bir sorudur ve bunun yaratacağı kaosun farkında olmaları gerektiğini tekrar hatırlattık" dedi.

Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için geldiği Brüksel'de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bir soru üzerine ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, dün akşam ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştüğünü hatırlatarak, "Kendisi dün akşam da söyledi. Sadece Müslüman dünyasından değil, tüm dünyadan ve AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarından da aynı tepkinin geldiğini söyledi" dedi.

Tillerson'ın gelen tepkilerin farkında olduğunu ve bu tepkileri de Başkan Donald Trump'a ulaştıracağını söylediğini aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Sadece İslam dünyasından değil, Hristiyan dünyasından da ciddi tepkiler var. Öyle görülüyor ki Museviler de bu konuda ciddi bir şekilde bölünmüş. İsrail'de de keza bu bölünmüşlüğü görüyoruz. İsrail'den böyle 'illa olsun' diye bir ısrarın da olmadığı da Amerikalılar tarafından bizlere söyleniyor. Yani hiç kimsenin destek vermediği böyle bir adımı herkesin sorduğu gibi biz de soracağız: Neden ve neden şimdi? Bu, anlamlı bir sorudur ve bunun yaratacağı kaosun farkında olmaları gerektiğini tekrar hatırlattık."

Sayfa Yükleniyor...