Amerikan haber dergisi Time editörleri yılın kişisi olarak Ebola virüsüyle mücadele edenleri seçti.

Dergi, Ebola salgınıyla mücadele için hayatlarını riske atan ve büyük bir fedakarlıkta bulunanları bu ünvana layık gördü.

Time editörleri yılın kişisini seçerken özellikle sağlık çalışanlarının Ebola hastalarını tedavi etmek için kendi yaşamlarını riske attıklarına dikkat çekti.
Haberin devamı ↓reklam

Hükümetler geri planda dururken Sınır Tanımayan Doktorlar başta olmak üzere yardım kuruluşlarının omuz omuza vererek salgının mücadelesinde ön saflarda yer aldıkları vurgulandı.

Bu kişilerin çabaları sayesinde hayatların kurtulduğu ve salgının daha fazla yayılmasının önüne geçildiği ifade edildi.

OKURLAR MODİ'Yİ SEÇMİŞTİ
Time okurlarının katıldığı ankette yılın kişisi Hindistan Başbakanı Narendra Modi seçilmişti. Ancak yılın kişisini seçmede nihai kararı Time editörleri veriyor.

Time editörleri, Hindistan Başbakanı Modi'yi 8 kişilik finalistler arasına almamıştı.

ADAYLAR ARASINDA BARZANİ DE VARDI
Time editörlerinin seçtiği finalistler arasında siyasetçi olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani vardı.

2005'ten bu yana Bölgesel Kürt Yönetimi lideri olan Barzani için bağımsızlık talepleri ve IŞİD'e karşı mücadele sürecini ustaca idare etti" tanımlaması yapıldı.

Listede "Ferguson protestocuları", "Ebola ile mücadele edenler", "Apple CEO'su Tim Cook", "internet alışveriş sitesi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma", "şarkıcı Taylor Swift" ve Amerikan Futbol Ligi yöneticisi Roger Goodell da bulunuyordu.

Time dergisi geçtiğimiz yıl Papa Françis'i yılın kişisi seçmişti.