Times: İran El Kaide liderlerini serbest bıraktı

İran'ın, Pakistan ve Afganistan sınırında dinci örgütlenmeyi yeniden yapılandırmaları için El Kaide'nin şimdiye kadar  tutuklu bulunan üst düzey yetkililerini serbest bıraktığı iddia edildi.

24.12.2010 - 10:07

Times: İran El Kaide liderlerini serbest bıraktı

İran'ın, Pakistan ve Afganistan sınırında dinci örgütlenmeyi yeniden yapılandırmaları için El Kaide'nin şimdiye kadar tutuklu bulunan üst düzey yetkililerini serbest bıraktığı iddia edildi.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesinin, adlarının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı ve Ortadoğulu iki istihbarat yetkilisine dayandırarak verdiği haberde, İranlı yetkililerin komşu Afganistan'da NATO birliklerine saldıran eylemcilere gizli destek sağladığı ve İran'ın son aylarda el-Kaide'ye aktif destek vermeyi teklif etti öne sürüldü.

Öne çıkan satırlar şöyle: "102 İngiliz askerinin hayatını kaybettiği yılın sonunda, istihbarattan sorumlu yetkililer, İran hükümetinin el-Kaide teröristlerini serbest bıraktığını açıkladı. İran ayrıca Afganistan'ın güneyindeki Taliban militanlarını da doğrudan destekliyor."

Gazete, Pakistanlı istihbarat yetkilisinin, ''Birçok defalar İran Devrim Muhafızlarından yardım gördüler'' dediğini belirtilirken, serbest bırakılan El Kaide sorumluları arasında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) en çok arananlar listesinin başlarında bulunan Mısırlı Saif El Adil'in yer aldığı, bu kişinin kısa süre önce Afganistan ve Pakistan'daki operasyonların başına atandığı ifade edildi.

'LADİN'İN AİLESİNDEN 3 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI'
11 Eylül saldırıları sırasında El Kaide'nin sözcüsü olan Kuveytli Süleyman Ebu Geyt, El Kaide'nin iki numaralı ismi Eyman El Zevahiri'nin yakını Ebu Hayr El Masri ile Usame Bin Ladin'in ailesinden 3 kişinin de serbest bırakıldığını belirtilen haberde, 11 Eylül'deki saldırıların ardından ABD'nin Afganistan'a müdahalesi yüzünden El Kaide liderlerinin çoğunun İran'a kaçtığı ve İranlı yetkililerce gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Haberde ayrıca, İran'ın şimdiye kadar, kendi toprakları üzerinde hareket eden el-Kaide militanlarını görmezden gelerek soruna müdahil olduğu belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...