Timoşenko'nun cezasının teciline ret

Ukrayna parlamentosu 7 yıl hapis cezasına mahkum olan eski Başbakan Yulya Timoşenko'nun cezasının tecil edilmesine yol açması beklenen yetki ihlali suçunun yeniden sınıflandırılması için verilen öneriyi reddetti.

15.11.2011 - 13:35

Timoşenko'nun cezasının teciline ret

Ukrayna parlamentosu Timoşenko yanlılarının verdiği Timoşenko'nun yetki ihlalinden olan suçunun "vahim olmayan görev kusuruna" çevrilmesi yönündeki önergesini görüştü.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in "Bölgeler Partisi" milletvekillerinin çoğunluğu elinde bulundurduğu parlamentoda, Timoşenko'nun özgür kalmasına yol açacak önergeye oturuma katılan 438 milletvekillinden sadece 147 milletvekili olumlu oy kullanınca, eski başbakanın en büyük umut kapılarından biri de kapanmış oldu.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN 7 YIL
Timoşenko, Rusya ile 2009 yılında yaptığı gaz anlaşmasında yetki ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle 7 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ukrayna yönetimi Timoşenko'nun söz konusu anlaşmayla ülkeyi büyük zarara uğrattığını savunurken Timoşenko yanlış bir şey yapmadığını ve suçlamanın tamamen siyasi amaçlı olduğunu savunuyor.

Kiev'de Timoşenko'nun mahkum olmasına neden olan dava Ukrayna ve AB arasındaki ilişkilerin de gerilmesine neden olmuştu. Brüksel, Timoşenko'ya yönelik davanın siyasi olduğunu belirterek, Ukrayna ile yapılan serbest ticaret anlaşmasının askıya alınabileceği uyarısında bulunmuştu.

TİMOŞENKO AİHM'E GİDİYOR
Timoşenko'nun avukatı Serhiy Vlasenko önceki gün yaptığı açıklamada, ülke içindeki yargı sürecinin tamamlanmasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söylemişti.

Muhalefet Yanukoviç'in bu hareketiyle Timoşenko'yu gelecek yıl ekim ayında yapılacak parlamento seçimleri dışında tutmaya çalışmakla suçluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...