"Toprak kriterleri müzakere edilmeye başlandı"

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, İsviçre’de gerçekleştirilen görüşmelerde liderlerin toprak kriterlerini müzakere etmeye başladığını açıkladı.

09.11.2016 - 23:13

"Toprak kriterleri müzakere edilmeye başlandı"
Arşiv

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, İsviçre’de gerçekleştirilen görüşmelerde Mülkiyet, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Ekonomi ile Avrupa Birliği konularında ilerlemeler sağlandığını, liderlerin toprak kriterlerini müzakere etmeye başladığını açıkladı.

Mont Pelerin’de yoğunlaştırılmış müzakerelerin planlandığı şekilde sürdürüldüğünü söyleyen Burcu, liderlerin ilk iki günde 4 başlık üzerinde bütün konuları derleyip toparlayıp üzerinden geçtiklerini ve hatırı sayılır bir ilerleme sağladıklarını bildirdi.

İsviçre zirvesinin planlandığı gibi gitmekte olduğunu bildiren Burcu, bugün ve yarın toprak kriterleri üzerinde görüşme yapılacağını söyledi.

Liderlerin müzakereleri sürdürmekte olduğunu sözlerine ekleyen Burcu, başlangıç olarak toprak kriterleri üzerinde iyi bir atmosferde çalıştıklarını belirterek “Şu ana kadar gelişmeler planlandığı gibi ve tatmin edicidir. Şimdi toprak kriterleri üzerinde bir anlaşmaya varabilirsek eğer, sonra bizi en son aşamaya taşıyacak olan 5’li konferansın tarihinin saptanmasıyla birlikte uzlaşılan kriterlerin harita üzerinde çalışılmasına birlikte başlayacağız” dedi.

Burcu, elverişli bir çalışma ortamını kendilerine hazırlayan ve her türlü imkanı sunan İsviçre hükümetine ve ihtiyaçlarını önceden tespit edip İsviçre hükümeti ile paylaşan Birleşmiş Milletler'e teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...