Toprak paylaşımı konuşuldu

Kıbrıs'ta 32'inci kez biraraya gelen Talat ve Hristofyas'ın gündeminde toprak konusunu vardı.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2009 - 10:03

Toprak paylaşımı konuşuldu

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki 32. görüşmeleri sona erdi.

Liderler, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmenin büyük bölümünde, heyetler ve M yetkilileri olmaksızın, yalnızca temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu'nun ile birlikte kaldılar.

Talat ve Hristofyas, bugünkü görüşmede 'Ekonomi' başlığını tamamlayarak 'Toprak' başlığıyla ilgili sunuşlarını yaptı.

Yeşilırmak kapısının açılması konusunu da ele alan liderler, 15 Haziran Pazartesi günü saat 15.00'te yeniden bir araya gelecekler.

Liderler bölgeden ayrıldıktan sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, tarafların Yeşilırmak kapısının açılması konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını belirtti.

Görüşmeler sonrasında bir açıklamada bulunan Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakerelerinde, "toprakla ilgili yapacakları önerilerde temel olarak neleri göz önüne alacaklarını ortaya koyduklarını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, 'ekonomi' konusunda bazı yakınlaşmalar sağladıklarını açıkladı. Talat, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından makamına dönüşünde yaptığı açıklamada, "ekonomi" konusunu, temsilcilerinin de katılımıyla dörtlü toplantıda ele aldıklarını belirterek, "Ekonomide farklı olduğumuz noktaları ele aldık ve bazı yakınlaşmalar sağladık" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, tarafların, karşılıklı önerileri ele alarak ve daha sonra yazışarak ekonomi konusunu sonuçlandıracağını, ancak "ekonomi" başlığının kapandığını ifade etti.

Yeşilırmak kapısının açılması konusunda ise temsilcilerinin, açılışın kurallarını belirleme konusunda yaptığı çalışmayı gözden geçirdiklerini ve bu konuda da bir ilerleme kaydettiklerini bildiren Talat, değerlendirmelerden sonra, gelecek günlerde nihai karara varabileceklerini belirtti.

'Toprak' konusunda ilk sunuşlarını yaptıklarını kaydeden Talat, "Biz kendi görüşlerimizi ortaya koyduk. Toprakla ilgili yapacağımız önerilerde kriterleri değil ama temel olarak neleri göz önüne alacağımızı ortaya koyduk.

Kıbrıs Rum tarafı da aynısını yaptı" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...