'Trablus bugün ya da yarın düşecek'

Libya'da kritik saatler yaşanıyor. Muhaliflerden Kaddafi'nin kalesi Trablus'un birkaç gün içinde düşeceği, Kaddafi'den ise 'teslim olmayacağım' açıklamaları geldi.

21.08.2011 - 01:38

'Trablus bugün ya da yarın düşecek'

Libya'da dünden bu yana çatışmalar başkent Trablus'a kaymış durumda. Muhalifler doğudan, batıdan ve güneyden başkente saldırırken, denizden de 200 savaşçının Trablus'a çıktığı belirtiliyor.


Son durumla ilgili hem muhaliflerden hem de Kaddafi'den açıklamalar geldi.

Muhaliflerin askeri liderlerinden Abdülhakim Belhak, Trablus’un bugün ya da yarın düşeceğini iddia ederken, 41 yıldır iktidarda bulunan Kaddafi yine meydan okudu; Sarkozy'den de Kaddafi'ye 'geri çekil' çağrısı geldi.

İlk açıklama muhaliflerin askeri liderlerinden Abdülhakim Belhak'ındı: "Birkaç saat içinde Trablus'a gireceğiz. Trablus'un kontrolünü bugün ya da yarın ele geçirmeyi umuyoruz."

Hemen ardından Kaddafi konuştu: ''Teslim olmayacağız. Trablus'u işgalcilere ve onların ajanlarına bırakmayacağız. Bu savaşta sizinleyim. Sonuna kadar Trablus'ta kalacağım."

Yandaşlarından başkenti savunmaları isteyen Kaddafi, muhaliflerle çatışmaları için onlara silah sağlayabileceğini kaydetti. Yandaşlarına muhaliflerin kısa süre önce ele geçirdiği başkentin Tacura Mahallesi'ne yürüme çağrısında bulunan Kaddafi, ''Onlara izin verirseniz Trablus'un yerle bir olmasından korkuyorum'' dedi.

TRABLUS'TA NELER OLUYOR?
Son gelen haberler, muhaliflerin Trablus'un 12 kilometre yakınına kadar ilerlediği, NATO uçaklarının Kaddafi'nin konutunu hedef aldığı ve Kaddafi'ye bağlı askerlerden onlarcasının öldüğü şeklinde.

Ayrıca, muhalif güçlerin bir cezaevinde bulunan onlarca tutukluyu serbest bıraktığı ve bu mahkumların çatışmaların olduğu bölgeye götürüldüğü; muhaliflerin Trablus'a 27 kilometre batısındaki bir askeri üssün kontrolünü ele geçirdikleri ve buradan cephane aldıkları kaydediliyor.

Öte yandan Trablus'ta yabancı basın mensuplarının kaldığı otelin yakınından silah sesleri geliyor. Reuters muhabiri, otel yakınından otomatik silah seslerinin duyulduğunu söyledi.

SARKOZY'DEN ÇAĞRI
Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kaddafi'yi "halkına gereksiz yeni acılar çektirmeme" çağrısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...