Trump, 2 kundakçıyı affetti

ABD Başkanı Donald Trump, Oregon'da kamuya ait arazide kasten yangın çıkarmaktan mahkum olan çiftlik sahibi baba ve oğlunu affetti.

Anadolu Ajansı 11.07.2018 - 11:16

Trump, 2 kundakçıyı affetti

Yetkililer, Trump'ın, kamu arazilerinde federal kontrole karşı çıkanların sesi haline gelen baba Dwight ve oğlu Steven Hammond'u affettiğini açıkladı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders da Dwight ve oğlu Steven Hammond'a verilen 5 yıl hapis cezasının "adil olmadığı" yorumunu yaptı.

Ailenin diğer oğlu Lyle Hammond, babası ve erkek kardeşinin, Los Angeles'ın güneyindeki federal cezaevinden serbest bırakıldığını söyledi.

Hammondlara verilen ceza, 2016'da Oregon'un kırsal kesiminde ulusal bir parkın bir ayı aşkın süre silahlı işgal altında tutulmasına yol açmıştı. FBI'ın müdahale ettiği olaylarda 1 kişi ölmüştü.

Vahşi Doğa Savunucuları örgütünün başkanı Jamie Rappaport Clark, baba ve oğlun, ciddi suç teşkil eden kundakçılıktan hüküm giydiğini hatırlatarak "Trump, ne vesileyle onları affettiyse umarız bu, federal mülkü ele geçirmek için şiddete başvurabilecekleri ve batıda federal çalışanları tehdit edebilecekleri cesaretlendirmez." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Terörle Mücadele ve Etkili İdam Cezası Yasası, kundakçılığa 5 yıl hapis cezasını zorunlu kılıyor.

Federal temyiz mahkemesi 2015 yılında Dwight ve oğlu Steven Hammond'a verilen 3 ay ve bir yıl bir gün hapis cezalarının, zorunlu 5 yıl hapse çevrilmesi hükmünü vermişti.

Sayfa Yükleniyor...