Anketlere göre Trump, parti içindeki yarışta ikinciliğe düştü.

CNN televizyonunda seyahat programı yapan ünlü şef Anthony Bourdain, ABD Başkanı olması durumunda 11 milyon yasa dışı göçmeni sınır dışı edeceğini açıklayan Cumhuriyetçi Parti 2016 Başkan aday adaylarında Donald Trump'ı eleştirdi.

Bourdain, Trump'ın söylediğini yapması durumunda, ABD'deki tüm restoranların kapanacağı uyarısında bulundu.

SiriusXM'de "Pete Dominick'le StandUP" radyo programına konuk olan Bourdain, 30 yıl restoran işinde çalıştığını ve göçmenlerin restoran endüstrisinin bel kemiği olduğunu bildirerek, göçmen karşıtı açıklamalarından dolayı Trump'ı hedef aldı.

Bourdain'e, Amerikan Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi , CNN'de yayınlanan "Bilinmeyen Parçalar" programı nedeniyle "Cesaret ve Vicdanın Sesi" ödülü vermişti.

Borudain'in gündeme getirdiği bu gerçeğin gayrımenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösteren işadamı Trump'un işletmeleri için de geçerli olduğunun altı çizildi.

ABD'de yapılan bir ankete göre ülkedeki yaklaşık 2 milyon 600 bin aşçı ve aşçıbaşının yaklaşık yüzde 20'si yasa dışı göçmenlerden oluşuyor.

Aynı ankete göre ülkedeki 360 bin civarındaki bulaşıkçının da yüzde 28'ni yasa dışı göçmenler oluşturuyor. ABD'deki restoranların büyük bölümünde Orta Amerikalı veya Meksika'dan yasa dışı yollarla gelen göçmenler çalışıyor.