Biden, Trump'ın kaldırdığı Covid-19 seyahat yasağını uygulamaya devam edecek

ABD Başkanı Trump, Şengen bölgesi, İngiltere, İrlanda ve Brezilya'ya uygulanan seyahat yasağını kaldırdığını açıkladı. ABD Başkanı seçilen Joe Biden ise karara karşı çıkarak, söz konusu yasakları kendi yönetiminin sürdüreceğini duyurdu.

Anadolu Ajansı 19.01.2021 - 03:23 | Son Güncelleme : 19.01.2021 - 04:41

Biden, Trump'ın kaldırdığı Covid-19 seyahat yasağını uygulamaya devam edecek

ABD Başkanı Donald Trump, Şengen bölgesi, İngiltere, İrlanda ve Brezilya'ya Covid-19'dan dolayı seyahat yasağını, 26 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırdı.

Trump, 2020 Mart ayında Şengen bölgesinde yer alan Avrupa ülkelerinin yanı sıra İngiltere, İrlanda ve Brezilya'dan ABD'ye seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına getirilen seyahat yasaklarına ilişkin yeni bir karara imza attı. 

Yasağın kaldırılmasına yönelik imzaladığı genelgede Trump, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC), 26 Ocak'tan itibaren dış hatlardan seyahat eden tüm yolculardan "negatif" Covid-19 test sonucu isteyeceğini anımsattı.

CDC'nin bu uygulamasının, sağlık açısından güvenliğin sağlanması adına yeterli olduğunu belirten Trump, bu tarihten itibaren söz konusu ülkelere yönelik yasakların da kalkacağını kaydetti.

BIDEN: YASAĞI UYGULAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

ABD Başkanı seçilen Joe Biden ise, Trump'ın bazı Avrupa ülkeleri ve Brezilya'ya uygulanan seyahat yasağını kaldırma kararına karşı çıkarak, söz konusu yasakları kendi yönetiminin sürdüreceğini açıkladı.

Biden'ın, Beyaz Saray Sözcülüğüne seçtiği Jen Psaki, Twitter hesabından, "Sağlık ekibinin tavsiyesi doğrultusunda yönetimin söz konusu (seyahat) kısıtlamaları 26 Ocak'ta kaldırma gibi bir niyeti yok, aksine Covid-19'un yayılmasını önlemek için uluslararası seyahat konusundaki halk sağlığı önlemlerini artırmayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...