Trump, Dünya Bankası Başkanlığı'na David Malpass'ı aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Bankası'na yönelik eleştirileri ile bilinen ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass'ı Dünya Bankası Başkanlığı'na aday gösterdi. Malpass, Dünya Bankası Yönetim Kurulu'ndaki ülkelerce onaylanırsa ocak ayında Dünya Bankası Başkanlığı'ndan istifa eden Jim Yong Kim'in yerine geçmiş olacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.02.2019 - 22:49

Trump, Dünya Bankası Başkanlığı'na David Malpass'ı aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass Bankası Başkanlığı'na aday gösterdi.

George W. Bush ve Ronald Reagan döneminde de Hazine Bakanlığı'nda önemli görevlerde bulunan Malpass, Dünya Bankasına yönelik eleştirileriyle biliniyor.

Malpass, 2008 krizinde iflas eden yatırım bankası Bear Stearns'ta da baş ekonomist olarak görev alırken, Washington merkezli Dünya Bankası yönetimini, yolsuzluk ve bankayı kötü yönetmekle suçluyordu.

Muhafazakar ve Trump'la iyi ilişkileri olduğu bilinen Malpass'ın en son Çin ile devam eden gerilimli ticari müzakerelerde önemli görevler üstlendiği ifade ediliyor.

Malpass, Dünya Bankası Yönetim Kurulundaki ülkelerce onaylanırsa ocakta Dünya Bankası Başkanlığı'ndan istifa eden Jim Yong Kim'in yerine geçmiş olacak.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde Malpass'ın Trump'a ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve kızı İvanka Trump tarafından önerildiği iddia ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...