Trump, Fed'i topa tuttu

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump, ABD Merkez Bankasının (Fed) "yapay bir ekonomi" yarattığını belirterek, "Faiz oranlarını düşük tutuyorlar çünkü her şeyin çökmesini istemiyorlar" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.09.2016 - 23:20

Trump, Fed'i topa tuttu

ABD'de Cumhuriyetçiler'in başkan adayı iş adamı Donald Trump, seçim kampanyası için kullandığı özel uçağında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fed'in bu ayki toplantısında faiz artırma ihtimalini değerlendirmesi istenen Trump, "Faiz oranlarını düşük tutuyorlar çünkü her şeyin çökmesini istemiyorlar" ifadesini kullandı.

Trump, Fed'i düşük faiz politikasıyla yapay bir ekonomi yaratmakla eleştirirken, "Çok yapay bir ekonomimiz var. Güçlü olan tek şey suni borsa" dedi.

Cumhuriyetçi aday daha önce de Fed Başkanı Janet Yellen’in performansını beğenmediğini belirterek, başkan seçilmesi halinde Yellen'i 4 yıllık ilk başkanlık döneminin dolmasının ardından yeniden aday göstermeyeceğini açıklamıştı.

CLİNTON: TRUMP, FED HAKKINDA KONUŞMAMALI

Demokrat başkan adayı Hillary Clinton başkanlık için yarışan bir adayın tıpkı ABD başkanı gibi Fed'in politikaları hakkında konuşamayacağını söyledi.

Para politikasının bağımsızlığına vurgu yapan eski Dışişleri Bakanı Clinton, "Trump, ekonomiyi olduğundan iyi veya kötü göstermeye çalışmamalı, Fed'i saldırdığı kurumlar ve kişilerin uzun listesine eklememeli" diye konuştu.

ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak ve sandığın galibi başkanlık koltuğuna 17 Ocak 2017'de oturacak.

Sayfa Yükleniyor...