Trump, İslam ülkelerine seslendi

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'da düzenlenen Arap- İslam-Amerikan Zirvesi'nde konuştu.

NTV Haber 21.05.2017 - 19:00

Trump, İslam ülkelerine seslendi

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Ararp-İslam Amerikan Zirvesi'nde  konuşan ABD Başkanı, konuşmasının başında ülkesinin Ortadoğu ve bütün dünya için vizyonunun "barış, güvenlik ve refah" olduğunu vurguladı.

"Umut ve sevgi" mesajı getirdiğini söyleyen Donald Trump, fanatik şiddetin en çok Arap ülkelerinde can aldığına dikkat çekti.

"Ortadoğu'da giderek yayılan insanlık ve güvenlik kriziyle karşı karşıyayız" diyen Trump, ülkesinin, bölgede aşırılığı bastırmak için bir uluslararası koalisyonu arayışı içinde olduğunu belirtti. Terörizmle savaşın farklı inançlar arasında bir mücadele değil, iyi ile kötünün mücadelesi olduğunu söyledi. "Terörizmi topraklarından kazımak her ülkenin mutlat görevidir" diyen Trump,  İran rejiminin, bölgedeki istikrarsızlıktan önemli ölçüde sorumlu olduğu söyledi.

ABD Başkanı, Esad rejiminin İran'ın desteğiyle kelimelerle ifade edilemeyecek suçlar işlediğini sözlerine ekledi. Sorumluluk sahibi ülkeleri Suriye krizini sona erdirmek için birlikte çalışmaya davet etti.

Sayfa Yükleniyor...