Trump konuştukça İslam düşmanlığı artıyor!

ABD'de yapılan bir araştırma, ülkedeki İslamofobik saldırıların düzeyi ile başkanlık yarışında bazı Cumhuriyetçi aday adaylarının Müslüman karşıtı söylemleri arasındaki ilişkiyi somut olarak ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 02.06.2016 - 06:49

Trump konuştukça İslam düşmanlığı artıyor!

2015 yılındaki saldırılar:  12 cinayet, 29 fiziki saldırı, şahıs veya kurumlara karşı 50 tehdit, 54 vandalizm veya mülkiyete zarar verme, 8 kundakçılık, 9 silahlı saldırı...

ABD'nin Georgetown Üniversitesi'ne bağlı çalışan ve ülkedeki İslamofobik saldırıları takip eden "Bridge Girişimi" adlı ekibin yaptığı araştırma, ABD’deki İslamofobi temelli politik söylem ve Müslümanların maruz kaldığı şiddet arasındaki ilişkiye dair ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Raporda, ABD'de özellikle Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı iş adamı Donald Trump'ın yatıştırıcı olmaktan ziyade "kışkırtıcı" söylemlerinin, ülkedeki İslamofobinin yükselişine katkı yaptığı vurgulandı.

Araştırmaya göre ABD'de 2015 yılında Müslümanlar toplam 174 saldırıya maruz kalırken, bir önceki yıl Müslüman olmayanlara karşı yapılan tüm saldırıların toplamı 154 olarak kaydedildi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) nefret suçları istatistiklerinde, 2015 yılının, 11 Eylül saldırılarından sonraki en kötü yıl olduğu görülürken, aylara göre ne kadar şiddet olayının yaşandığı da detaylı şekilde aktarıldı.

Buna göre, 2015 yılının kasım ayında Paris'te, aralık ayında da Kaliforniya'nın San Bernardino şehrindeki terör saldırılarının yaşandığı dönem, Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının zirve yaptığı aylar olarak dikkat çekiyor. 2015 yılının eylül ayında 10, ekim ayında ise 8 saldırı rapor edilirken kasım ayında bu sayı 35'e, aralık ayında ise en üst seviye olan 53'e yükseldi.

SALDIRILAR ZİRVE YAPTI 

Raporda, Suriyeli mülteci krizinin dünya gündemine taşındığı 2015 yılının eylül ayında ABD'deki İslamofobik politik söylemin bir anda yükseldiği vurgulandı. Bu kapsamda Amerikan medyasının konuyu ele alma biçiminin ülkedeki İslamofobiyi yeniden tetiklediği ve "Suriye'den tüm dünyaya mülteciler kılığında teröristlerin yayılabileceği" şeklindeki fikrin kullanıldığı belirtildi.

2015'in aralık ayında Müslümanların 53 saldırıya maruz kaldığı ve bunların 17'sinde camilerin hedef alındığı ifade edildi. Bu sayı, tüm yıl boyunca gerçekleştirilen saldırıların 3'te 1'ine tekabül ediyor.

Raporda ayrıca, Trump'ın Paris saldırılarından sonra 18 Kasım 2015'te yaptığı "Camileri kapatalım" açıklamasının ve San Bernardino saldırısının ardından 7 Aralık 2015'te yaptığı "Müslümanların ABD'ye girişi yasaklansın" çıkışının, ülkedeki İslamofobi temelli şiddeti körüklediği vurgulandı. Bununla birlikte bazı şiddet olaylarının, Trump destekçisi olduğu bilinen kişilerce gerçekleştirildiği de somut örnekleriyle anlatıldı. 

RAPORDAKİ İLGİNÇ TESPİT

Raporun son bölümünde dile getirilen ilginç tespite göre ABD'de artan İslamofobi ve Müslüman karşıtı saldırılar, Amerikalı Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğinin pekişmesine de vesile oldu.

ABD'de başkanlık yarışında Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı Trump, geçtiğimiz yıl aralık ayında "Müslümanlar ABD'ye alınmasın" açıklaması yapmış ve bu açıklamasını birçok kez tekrarlamıştı. Ancak Trump, mayıs ayı başında bunun sadece bir "öneri" olduğunu, bağlayıcı bir söz olmadığını ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...