Trump Kudüs kararını çarşamba açıklayabilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacak iddiası Filistin lideri Mahmud Abbas'ı harekete geçirdi. Abbas bu yönde bir girişimi engellemek için birçok ülke lideriyle yazışmalar yaparken; Arap Birliği de olağanüstü toplanacak. Trump'ın bu konuyla ilgili açıklamayı çarşamba günü yapması bekleniyor.

NTV Haber 04.12.2017 - 12:29 | Son Güncelleme : 04.12.2017 - 12:32

Trump Kudüs kararını çarşamba açıklayabilir

ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu'nun geleceğini ilgilendiren kritik bir karar açıklayacak. Trump ülkesinin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp tanımayacağını ilan edecek.

Amerikan Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasına ilişkin yasa, eski Başkan Bill Clinton tarafından 1995’te imzalanmıştı. Ancak yasanın uygulanması, o zamandan bu yana ulusal güvenlik gerekçesiyle başkanlar tarafından engelleniyor.

Yasanın 6 aylık askıya alma süresi sona ermek üzereyken, gözler ABD Başkanı Donald Trump'a çevrildi.

ABD basınına göre, yasayı bir kez erteleyen ABD Başkanı Trump'ın yasayı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasına karar vereceği iddia edildi.

Gazetelerde bu yönde iddialar yer alsa da Washington "henüz karar yok" açıklaması yaptı. Beyaz Saray sözcüsü bu yönde bir adım için "erken" yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve Ortadoğu danışmanı Jared Kushner ise ABD Başkanı'nın kararını vermediğini söyledi.

Kushner, "O hala çok sayıda farklı unsuru değerlendiriyor. Kararı verdiğinde ise bunu açıklayacak olan da odur, ben değil" dedi.

İddialar, Filistin lideri Mahmud Abbas'ı da harekete geçirdi. Birçok ülkenin lideriyle yazışmalar yapan Abbas, "Böyle bir kararın, barış sürecini baltalayacağını ve bölgeyi daha fazla istikrarsızlığa sürükleyeceğini" vurguladı.

Bu yönde bir kararın Kushner'in Ortadoğu barış planını zora sokabileceğine dikkat çekiliyor. Kushner, Filistin ile İsrail arasında barış sağlanması için yeni bir plan üzerinde çalışıyor.

Sayfa Yükleniyor...