İlişkili Haberler

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump, Meksika ile ABD sınırında inşa edilecek "geçilmez bir fiziksel bariyer" için başkanlık emriyle inşaat talimatı verdi.

Donald Trump aynı zamanda belgesiz göçmenlerin sığınma alanları olarak kullandığı Amerikan şehirlerin fonlarını kaldırmak için bir eylem planını imzaladı.

Trump daha önce sınıra inşa edilecek duvarın masraflarının Meksika tarafından ödeneceğini açıklamış fakat bu iddia Meksikalı yetkililer tarafından reddedilmişti. 

Başkanlık kampanyası döneminde, Trump’ın kamuoyu tarafından en çok ilgi gören ve tepki çeken seçim vaadi Meksika sınırına inşa edilecek 3000 Km’lik duvardı.

Trump, İç Güvenlik Bakanlığı'nda düzenlenen imza töreninde, ABD’nin güney sınırının “kriz” durumu yaşadığını açıkladı. “Sınırı olmayan bir ulus, ulus değildir” diyen Trump, “Bugünden başlayarak Amerika sınırlarının kontrolünü tekrar ele alıyor” açıklamasında bulundu.

MEKSİKA PARA ÖDEMEYECEK

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzalamasının ardından yayınladığı video mesajda, Meksika'nın engellere ve duvarlara inanmadığını belirterek kararı kınadı.

"Defalarca söyledim, Meksika hiçbir duvar için para ödemeyecek." diyen Nieto, Devlet Başkanı olarak Meksika ve Meksikalıların çıkarlarını savunacağını dile getirdi.

Nieto, "Meksika, Amerikan halkına dostluğunu, hükümetine ise anlaşmaya varma arzusunu sunuyor." ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Nieto, 31 Ocak'ta Trump ile görüşmek için Washington'a yapacağı ziyareti iptal edip etmeyeceğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Muhalefet partisinin yöneticileri ise Nieto'ya Beyaz Saray ziyaretini iptal etmesi çağrısında bulundu.