NTV

Trump, Nixon'la aynı kaderi paylaşabilir mi?

NTV Haber

Dünya

Abd Başkanı Donald Trump, eski Başkan Richard Nixon'la aynı kaderi paylaşabilir mi? ABD'de birçok kişi bu sorunun yanıtının evet olabileceği görüşünde.

İlişkili Haberler

Rusya'nın Amerikan seçimlerine müdahale ettiği ve Trump kabinesindeki bazı isimlerin göreve başlamadan önce Ruslarla temas kurduğu yönündeki iddialar bu soruyu gündeme getirdi.

Trump'la ilgili yaşanan tartışmalar, ülke tarihinin en büyük siyasi skandallarından biri olan ve Nixon'ın istifasıyla sonuçlanan Watergate'e benzetiliyor.

Watergate skandalında basının siyasi casusluk, sabotaj ve rüşvet ağını ortaya çıkarmasının ardından dönemin ABD Başkanı Richard Nixon 1974'te istifa etmek zorunda kaldı. 

Watergate adını, Washington'da ofis ve konutlardan oluşan bir siteden alıyor. 1972'de Watergate sitesinde demokrat partiye bağlı demokratik ulusal komitesinin ofislerine dinleme cihazı yerleştirmeye çalışan 5 kişi yakalandı.

Bu çalışmaların Nixon'ın yardımcılarıyla bağlantılı olduğu belirlendi. Amerikan Senatosu olayla ilgili soruşturma açtı.

Konuyla ilgili yaşanan uzun tartışmaların ardından 1974'te Nixon, gizli dinlemeyle ilgili faaliyetlerin örtbas edilmesinden haberdar olduğunu ve FBI soruşturmasının önünü kesmeye çalıştığını kabul etti ve istifa etti.

Richard Nixon, ABD tarihinde istifa eden ilk ve tek başkan oldu. Son dönemde yaşanan tartışmalar watergate skandalına benzetiliyor. Bunun nedeniyse tıpkı o skandal da olduğu gibi Demokrat Partiye bağlı Demokratik Ulusal Komitesi'nin geçen yılkı seçim kampanyası sırasında hedef alınması. 

Bu kez, demokratik ulusal komitesinin gizli yazışmaları bilgisayar korsanları tarafından çalındı ve sızdırıldı. ABD istihbarat kurumları bu işin arkasında Rusya olduğu görüşünde. Rusya'nın seçimi Trump'ın kazanması için faaliyetler yürüttüğü iddia ediliyor.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın gerçekleri gizlediği yönündeki iddialar da Watergate kıyaslamalarının yapılmasına neden olan bir diğer konu.

Nixon'ın adalet bakanlarından John Mitchell da skandalda üstlendiği rolle ilgili olarak yemin altındayken yalan söyleme dahil bir dizi suçtan dolayı hapis yattı.

Bazı analistler, Trump yönetimi ile Rusya arasındaki bağlantıların incelenmesi için Senato'da Watergate dönemindeki gibi bir komite kurulmasını istiyor.