İlişkili Haberler

ABD'de 2012'de Obama ile başkanlık yarışına girerek kaybeden Cumhuriyetçi Parti eski adayı Mitt Romney bu yılki yarışta aday olmak için kampanya yürüten emlak milyarderi Donald Trump’ın engellenmesi gerektiğini söyledi.

Utah Üniversitesi’nde konuşma yapan Mitt Romney, Cumhuriyetçi seçmenlere seslenerek milyarder işadamı Donald Trump’ın adaylığını reddetmelerini istedi.

Trump için “sahtekar" ve "düzenbaz” ifadelerini kullanan Romney, Trump’ın kasım ayındaki seçimde olası Cumhuriyetçi başkan adaylığının “Cumhuriyetçi Parti için daha da önemlisi ABD için derin sonuçları” olacağını savundu.

Romney, “Onun verdiği sözler Trump Üniversitesi’nden alınacak bir diploma kadar değersiz” diyerek, medyatik iş adamının kurduğu ancak daha sonra adını “Trump Girişimci İnisitiyatifi” adını alan internetten eğitim veren kuruluşa atıf yaptı.

Romney, "Onun hayal gücü gerçek güçle buluşmamalı. Trump'ın kişisel niteliklerini düşünün. Efelenmesi, açgözlülüğü, gösterişi, absürd üçüncü sınıf çocuğu gibi oyunlar sergilemesi. Çocuğunuzun ya da torununuzun onun gibi davrandığınızı görseniz hoşunuza gider mi " dedi.

Mitt Romney, 4 yıl önceki seçimde Cumhuriyetçi aday adayları arasından sıyrılmayı başarmış ancak Demokratların adayı Barack Obama’ya yenilmişti.

Trump'a sert eleştirilerde bulunan Romney, "Onun hayal gücü gerçek güçle buluşmamalı" dedi. 
Trump'a sert eleştirilerde bulunan Romney, "Onun hayal gücü gerçek güçle buluşmamalı" dedi. 

TRUMP'TAN CEVAP: BANA YALVARIYORDU

Trump ise Romney’ye cevap vermekte gecikmedi. Eski başkan adayının 4 yıl önce kendisinden destek istediğini söyleyen Donald Trump, seçmenlerine yaptığı konuşmada, “Ona neler oldu anlamıyorum. Ne kadar sadık olduğunu görüyorsunuz. Daha önce benim desteğimi almak için yalvarıyordu. O zaman ‘Mitt, dizlerinin üzerine çök’ desem çökerdi” dedi.

Son günlerde özellikle Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelenleri ve ABD Kongresi’ndeki önemli Cumhuriyetçi milletvekili ve senatörlerin bir kısmı Donald Turmp’ın aday olma ihtimalinin yükselmesi üzerine Trump’a karşı seslerini yükseltmeye başladı.

RYAN: MUHAFAZAKARLIĞI ÇİRKİNLEŞTİRDİ

Bu kişilerden biri olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da bir basın toplantısı düzenleyerek Trump’a yüklendi.

2012 seçiminde Romney’nin yardımcısı olmak üzere kampanya yapan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Ryan, Donald Trump’ın öne sürdüğü fikirler ve açıklamaların “muhafazakarlığı çirkinleştirdiğini” söyledi.

Ryan’ın kendi safında olmaması halinde büyük bedel ödeyeceğini söyleyen Trump’ın sözlerine yanıt veren Temsilciler Meclisi Başkanı, “Buna sadece katılarak gülüyorum. Bu aralar bazen gerçekler kurgudan daha garip olmaya başladı” diye konuştu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, Trump'ın öne sürdüğü fikirlerin muhafazakarlığı çirkinleştirdiğini söyledi. 
Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, Trump'ın öne sürdüğü fikirlerin muhafazakarlığı çirkinleştirdiğini söyledi. 

McCAIN DE TRUMP'A KARŞI ÇIKTI

Trump'a karşı sesini yükselten bir başka önemli Cumhuriyetçi isim de Senatör John McCain oldu. 2008 başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi adayı McCain, Trump'ın olası adaylığının Amerika'nın geleceği için tehlike olduğunu savundu.

McCain, ulusal güvenlik konularındaki açıklamalarının tehlikeli olduğunu söyledi.

ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde şu ana kadar yapılan ön seçimlerde Cumhuriyetçi aday olmak isteyenlerden Donald Trump yarışı önde götürüyor.

Ancak Cumhuriyetçiler içindeki bir grup, ünlü işadamının adaylık ihtimalinin her geçen gün artması üzerine Trump'ın engellenmesi gerektiğine yönelik açıklamalar yapmaya başladı.