İlişkili Haberler

ABD Temsilciler Meclisi Kongresi'nin bağımsız denetim mekanizması olan Kongre Etik Kurulu, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Devin Nunes'in yetkisi olmadan gizli bilgileri kamuoyuna açıkladığı için hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Demokratlar, İstihbarat Komitesi Başkanı Nunes'i tarafsız davranmamakla suçluyorlardı. 

Kongre Etik Kurulu'nun bu açıklamasından sonra Devin Nunes, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanlığı'nı bıraktığını açıkladı.

"YENİ BİR BAŞLANGIÇ" FIRSATI

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nin Demokrat üyesi Adam Schiff, Nunes'in istifa etmesiyle Trump-Rusya bağlantısının araştırılmasında "yeni bir başlangıç" fırsatı doğduğunu söyledi.

Devin Nunes'in başkanlığını yürütüğü istihbarat komitesi, Rusya'nın 2016 Başkanlık seçimlerine müdahil olduğu iddialarını araştırıyordu.

"BİR CADI AVINA GİRİŞEMEYİZ" DEMİŞTİ

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Nunes, kendisine sunulan belgelerde Trump'ın ekibi ile Ruslar arasında düzenli irtibat olduğunu gösteren hiçbir delil olmadığını söyleyerek, "Bir cadı avına girişemeyiz" demişti.

Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı telefon görüşmelerinin içeriğine ilişkin tartışmalar sonucunda 13 Şubat tarihinde istifa etmiş, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi de yeni yönetimin Ruslarla irtibatı iddialarını araştırmak üzere çalışmalara başlamıştı.