Trump: Taliban'la barış görüşmesi  yapmayacağız

ABD Başkanı Donald Trump, "Taliban ile barış görüşmesi yapmayı istemiyoruz. Belki bir gün düşünebiliriz ama o güne daha çok var" dedi.

Anadolu Ajansı 30.01.2018 - 10:12 | Son Güncelleme : 30.01.2018 - 10:21

Trump: Taliban'la barış görüşmesi  yapmayacağız

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleriyle çalışma yemeğinde bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump, Afganistan'da son günlerde yaşanan terör saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trump, saldırıları kınayarak, "Zalimce kendi insanlarını öldürüyorlar. Ölenlerin birçoğu masum kadın ve çocuklar. Bu korkunç bir şey. Kimsenin bitiremediği işi biz bitireceğiz. Taliban ile barış görüşmesi yapmayı istemiyoruz. Belki bir gün görüşebiliriz ama o güne daha çok var. Bitirmemiz gereken işi bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, geçen yılın ağustos ayında Güney Asya Stratejisi'ni açıklamış ve Taliban'la mücadele için Afganistan'a 3 bin ABD askeri daha göndermeyi kararlaştırmıştı.

Trump ayrıca Afgan Talibanı'nın üst düzey yöneticilerinin saklandığını iddia ettiği Pakistan'dan "topraklarındaki terör gruplarına" yönelik adımlar atmasını istemişti.

Pakistan ise Trump'ın "terör gruplarına kucak açtığı" suçlamalarına tepki göstererek ABD Başkanının iddialarını yalanlamıştı.

Beyaz Saray yönetimi ayrıca Pakistan'a yapacağı 900 milyon dolardan fazla askeri yardımı İslamabad yönetiminin "Afgan Talibanı ve Hakkani grubuna yönelik gerekli adımları atıncaya kadar" askıya aldığını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...