Trump Vakfına usulsüzlük soruşturması

New York Eyalet Başsavcılığı, Donald Trump Vakfının "eyalet yasalarını ihlal ederek usülsüzlük yaptığı" iddiaları üzerine inceleme başlattı

Haberler - Anadolu Ajansı 14.09.2016 - 07:22

Trump Vakfına usulsüzlük soruşturması

New York Eyalet Başsavcısı Eric Schneiderman, usulsüzlük iddialarına ilişkin Donald Trump Vakfına yönelik soruşturma başlattıklarını bildirdi. 

CNN'e açıklamalarda bulunan Schneiderman, Başşavcılığın bir süredir Trump Vakfının bağışlar konusundaki eyalet yasalarını ihlal ederek usülsüzlük yaptığı iddialarını incelediğini söyledi. 

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump'ın kampanyasından yapılan açıklamada ise New York Başsavcısı'nın Demokrat Partili olduğu için böyle bir soruşturma yürüttüğü ve partizan davrandığı öne sürüldü. 

Daha önce seçimler için Hillary Clinton'ı desteklediğini duyuran Schneiderman, soruşturmanın detaylarına ilişkin açıklama yapmadı. ABD'de New York'un da olduğu birçok eyalette başsavcılar seçimle belirleniyor ve 4 yıl görev yapıyor. 

Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Partili üyeler, bir süredir Trump Vakfına federal soruşturma açılmasını istiyor. Demokratlar, Trump Vakfının 2013 yılındaki seçimlerde Florida Başsavcısı Cumhuriyet Partili Pam Bondi'yi destekleyen politik gruba 25 bin dolar yardım ettiğini ve bunun karşılığında Trump Üniversitesine başlatılacak soruşturmanın engellendiğini iddia ediyor. 

Vakfa yöneltilen iddialar arasında Donald Trump'ın 2008 yılından bu yana kendi vakfına hiç bağışta bulunmadığı, 20 bin dolara vakfa Trump portresi satın alındığı ve politik bağışlar yapıldığı gibi suçlamalar yer alıyor.  

Soruşturmanın ne zaman tamamlanacağı ve yasal sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin ise açıklama yapılmadı. 

Sayfa Yükleniyor...