Trump ve Merkel Brüksel'de görüştü

Almanya'yı Rusya'nın esiri olarak tanımlayan Trump'a Merkel Almanya'nın kararlarını bağımsız bir şekilde veren bir ülke olduğunu söylemişti. Bu sözlerin ardından iki lider NATO zirvesinde kapsamasında ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Trump, "Şansölye (Merkel) ile çok çok iyi bir ilişkimiz bulunuyor" açıklamasını yaparken Merkel de, "ABD, Almanya'nın iyi bir ortağı" dedi.

Anadolu Ajansı 11.07.2018 - 19:08

Trump ve Merkel Brüksel'de görüştü

ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel Brüksel'deki NATO Zirvesi marjında ikili görüşme gerçekleştirdi.

Trump, görüşmeye ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. Şansölye (Merkel) ile çok çok iyi bir ilişkimiz bulunuyor." dedi.

ABD'nin Almanya ile ilişkisini "harika" olarak nitelendiren Trump, Merkel ile askeri harcamalar ve ticari konuları ele aldıklarını belirtti.

Merkel ise göç konusunun da görüşmede gündeme geldiği bilgisini paylaşarak, "ABD, Almanya'nın iyi bir ortağı." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya'yı NATO ile ilgili savunma harcamalarını artırmadığı gerekçesiyle eleştirmişti. Ayrıca Almanya'nın Rusya ile petrol ve doğalgaz anlaşmaları yapmasının "çok uygunsuz" olduğu değerlendirmesinde bulunan Trump, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya Rusya'nın esiri." ifadesini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...