Trump ve Putin'den Comey yorumu

Amerika Birleşik Devletleri'nde FBI Başkanı James Comey'in kovulmasının yankıları sürüyor. Başkan Donald Trump Comey'nin işini iyi yapmadığı için kovulduğunu söylerken, Putin'den de Comey'in kovulmasına yorum geldi.

NTV Haber 11.05.2017 - 04:13

Trump ve Putin'den Comey yorumu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump FBI Başkanı'nı görevden alma gerekçesini "Basit bir şekilde söylemek gerekirse FBI Başkanı James Comey işini iyi yapmıyordu" sözleriyle savundu.

Konunun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yaptığı görüşmeye etkisi olup olmadığı sorusunaysa "Hiçbir etkisi olmadı" cevabını verdi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de Trump'ın doğru zamanda doğru bir karar verdiğini söyledi. Pence, "Büyük bir liderlik gösterdi" dedi.

Comey'in kovulması Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de soruldu.

Amerikan CBS kanalına konuşan Putin, kararın Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini savundu. Putin, "Sorunuz benim için oldukça komik. Bizim kararla bir ilgimiz yok. Başkan Trump kendi yasalarına ve anayasasına göre hareket ediyor" dedi.

Eski FBI Başkanı James Comey, Rusya'nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahalesini araştırıyordu.

Öte yandan Amerikan basını eski FBI Başkanı hakkında bir iddia ortaya attı.

New York Times gazetesi, Comey'nin kovulmadan günler önce Amerikan seçimlerine Rusya müdahalesini araştırdığı komisyon için Adalet Bakanlığı'ndan kaynak artırımı istediğini öne sürdü.

Comey'nin bu isteği kendisinin kovulmasını öneren Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rozenstein'e ilettiği belirtildi. Adalet Bakanlığı Sözcüsü bu iddiaları yalanladı.

Günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Sanders ise, Başkan Trump'ın eski FBI Başkanı'nı göreve geldiğinde kovmayı planladığını, ancak daha sonra ona bir şans verdiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...